Zimbabve'de İslam'ın önlenemeyen yükselişi

Zimbabve'de İslam'ın önlenemeyen yükselişi

Sömürgecilik dönemi nedeniyle ağırlıklı olarak Protestan nüfusa sahip olan, 15 Milyonluk nüfusu ile Güney Afrika'nın kalabalık nüfuslu ülkelerinden biri olan Zimbabve'de İslamiyet Dinine geçenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Ömer Çiftçi'nin haberi:

RİSALEHABER-Güney Afrika ülkelerinden biri olan ve sömürgecilik akımı nedeniyle halkının büyük çoğunluğu Hristiyan olan Zimbabve'den sevindirici haberler geliyor. Başkent Harare'de bulunan ve Afrika'nın en büyük İslami Merkezlerinden biri olan Harare İslam Okulu'ndan gelen bilgilere göre ülkede Müslümanlığı seçenlerin sayısı büyük bir ivme ile artıyor.

2013 yılında ülkede İslam'ı anlatmak ve öğretmek misyonu ile yola çıkan okul, aradan geçen 4 yıl içinde Zimbabve halkının Müslümanlığı anlama ve öğrenmede büyük bir yol kat ettiği bilgisini veriyor. Yola çıktıklarında 15 Milyon nüfusun sadece yüzde 3'ünün İslamiyet dinini seçtiğini söyleyen Harare İslam Okulu Başkanı Sheik Shaibu Asali, aradan geçen 4 yıl içinde bu rakamın bir hayli üstüne çıkıldığını söylüyor.

"Görevimize ilk başladığımızda Zimbabve'de İslam'ı konuşmak ve anlatmak bir hayli zordu. Özellikle yerel inançları olan halkın bir kısmı bizim söylemlerimize karşıydı. Biz de uzun bir dönem kendimizi dışarıya kapamak zorunda kaldık. Fakat Dünya Müslümanlarından gelen yardımlar ile biraz kıpırdanmaya başladık. Özellikle Dünya'dan gelen Müslüman Alimler bu topraklarda İslam anlatısını yaymamıza vesile oldular" sözleri ile Zimbabve'de İslam'ın yayılış nedenini anlatan Asali, Müslümanlığı seçmemiş olanların bile artık Zimbabve'de İslam'ı anlatmalarına karşı olmadığının altını çiziyor.

Asali Zimbabve'de İslamın yayılması ve anlaşılmasında internetin de büyük yer kapladığını söylüyor. İlk zamanlar inançlarına saygı ile yaklaşmayanların internet sayesinde İslam'ın mesajlarını öğrenebildiğini söylüyor.

enabna24'ün haberine göre Zimbabve'nin Başkenti Harere'de şu an 20 tane Cami bulunmakta ve hepsi İslam'ın mesajlarını Zimbabve'ye ulaştırmak için büyük çaba sarf ediyor.

Kaynak: Risale Haber.com

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.