Yemekten hemen sonra bunları yapmayın

Yemekten hemen sonra bunları yapmayın

Sağlık için yemeğin hemen ardından bunların yapılmaması gerekiyor.

Sigara içmek
Yemeğin hemen ardından içilen sigara, nikotinin iki akt kuvvetle emilmesine böylece zararlı etkilerin artmasına neden olur. Yemekle alınan vitamin ve minerallerin de emilimini engeller. En doğrusu sigarayı tamamen bırakmaktır. Ancak sürekli sigara içiyorsanız, yemekten sonraki içimi en az 20 dakika sonraya erteleyin.
 
Egzersiz yapmak
Yemekten hemen sonra hafif bir yürüyüş yapmayı tüm uzmanlar öneriyor. Ancak, ciddi bir egzersiz çin doğru bir zaman değildir ve ciddi sonuçları olabilir. Hıçkırık, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların yanında travmatik sonuçlar yaşanabilir.
 
Hemen uyumak
Özellikle ağır ve yağlı yiyecekler tüketildiğinde, yorgun ve halsiz olur hemen uykuya geçmek isteriz. Bu hem kilo almanın en önemli sebebi hem de sağlık açısından da zararlıdır. Dolu bir mideyle yatağa girmek, mide ekşimesine neden olur. Ayrıca inme riskini de arttırdığı yönünde çalışmalar vardır. Uzmanlar, yemek yedikten en az 2 saat sonra yatmayı öneriyorlar.
 
Çay yerine su veya kahve
Bazılarımız için, yemek yedikten sonra üzerine içilen bir bardak sıcak çay vazgeçilmezlerdendir. Ancak çalışmalar, bu zararsız içeceğin, insan vücudunda önemli bir rol oynayan demirin emilimine müdahale ettiğini gösteriyor. Bu nedenle çocuklar, hamile kadınlar ve demir eksikliği çeken insanlar, yemeğin hemen ardından çay içmemelidir. Çay içmek için doğru zaman yemekten 1 saat sonra olmalıdır. Yetişkinler, çay yerine kahve veya bir bardak su tüketmeleri daha sağlıklı bir alternatif.
 
Duş almak
Duş almak için en doğru zaman yemek yedikten en az 30 dakika sonra. Yemeğin hemen ardından alınan duş, vücudun daha fazla kan pompalamasına neden oluyor. Bu da sindirim sürecini ve metabolizmayı bozabiliyor.

Star

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.