Yaz aylarının en sevilen meyvesi cep yakacak

Yaz aylarının en sevilen meyvesi cep yakacak

Dolu yağışı 10 bin dönümlük karpuz ekili alanda büyük zarara yol açtı. Üreticiler mağdur olurken, üretimdeki azalmanın fiyatlara da yansıyacağı vurgulandı.

A+A-

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, geçen hafta etkili olan dolu yağışının Karataş İlçesi'ne bağlı Tuzla Beldesi sınırlarındaki 10 bin dönümlük karpuz ekili alanda büyük zarara yol açtığını söyledi. Üreticilerin bu nedenle mağdur olduğunu belirten Semih Karademir, karpuz üretimindeki azalmanın fiyatlara yansıyacağını ve tüketicilerin daha pahalı ürün alabileceğini vurguladı.

Karpuzda yüzde 60 civarında rekolte kaybının bulunduğunu anlatan Karademir, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin en erken yetişen karpuzu bu bölgedeydi. Eğer dolu vurmasaydı bu bölgede mayıs ayı başlarında yaklaşık 70 bin ton karpuz üretimi olacaktı. Kentte dolu yağışları erik, nektarin ve şeftali ağaçlarına da zarar verdi. Dolu felaketi nedeniyle karpuzda, erikte, şeftalide, nektarinde ciddi ürün kaybı var. Bu üreticiyi mağdur ettiği kadar, tüketicilere de olumsuz yansıyacak. Rekolte kaybı nedeniyle piyasada ürün sıkıntısı baş gösterecek. Ürün fazla olmadığı için fiyatları artacak. Yani tüketiciler pahalı karpuz yiyecek. Üreticilerin yaşadığı sorunlara mutlaka çözum bulunmalı. Özellikle tarımsal üretim yapabilmek için Ziraat Bankası'ndan kredi çeken çiftçilere yardımcı olunmalı. Kredi borçları ertelenmeli. Üreticilerin de benzer felaketler yaşamamaları için mutlaka don ve doluya karşı ürünlerini sigortalatması gerekiyor."

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.