Yarasız ve iz bırakmayan operasyon

Yarasız ve iz bırakmayan operasyon

Türkiye'de endokanaliküler lazer yardımıyla sayılı merkezlerinde yapılan dakriosistorinostomi operasyonu Büyük Anadolu Hastanesi’nde Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren tarafından başarıyla uygulandı.

A+A-

Türkiye'de sayılı merkezlerde endokanaliküler lazer yardımıyla yapılan dakriosistorinostomi operasyonu Samsun Büyük Anadolu Hastanesi doktorlarından Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren tarafından başarıyla yapıldı. Yarasız, iz bırakmadan, iyileşme sürecinin hızlı ve ameliyat sonrası ağrının az olduğu bir operasyon hakkında bilgi veren Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren, "Epifore olarak adlandırılan gözyaşının yetersiz drenajına bağlı olarak gözyaşının normal anatomik yolu olan nazolakrimal sistemden burun boşluğuna ulaşamaz ve gözlerde sulanma ile seyreden, gerek kozmetik açıdan ve gerekse akut atakların olaya eklenmesiyle hastayı oldukça rahatsız eden bir durum ortaya çıkar. Erişkinlerde epifora, çoğunlukla nazolakrimal kanal (gözyaşı kanalı) tıkanıklığına ikincil olarak gelişir. Medikal tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi olarak pasajı sağlamak kaçınılmazdır. Cerrahi tedavide temel seçenek dakriosistorinostomidir. Dakriosistorinostominin amacı lakrimal kese (gözyaşı kesesi) ile burun mukozası arasında yeni bir yol oluşturmaktır. Bu yol cilt insizyonu ile (eksternal yöntem) veya burun içinden (internal yöntem) sağlanabilir. Teknolojik imkanların en üst düzeyde kullanımıyla internal metot ve lazer cerrahisi kombine edilmiştir" dedi.

İLK DEFA BÜYÜK ANADOLU HASTANESİ'NDE

Sayılı merkezlerde yapılan endokanaliküler lazer yardımıyla yapılan dakriosistorinostomi operasyonunun ilk defa Büyük Anadolu Hastanesi’nde yapıldığını ifade eden Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren, "Ülkemizde sayılı sağlık merkezlerinde yapılan ameliyatı hastanemiz de başarıyla uygulamaktayız. Lazer yardımıyla direkt gözyaşı kanalının içinden girilerek göz kenarında herhangi bir iz bırakmadan, ameliyat sonrası iyileşme süreci hızlı olan ve ameliyat sonrası ağrının oldukça az olmaktadır, operasyon da başarı oranı oldukça iyidir. Mini endoskoplar boyunca geçebilen yeterli incelikte yeni lazer fiberler ile geliştirilmiştir. Lazer fiberler ile gözyaşı kanalından geçilerek burun içerisine yeni bir yol açılarak gözyaşı drenajına olanak sağlamaktadır. Endoskopik intranazal dakrisistorinostomide amaç küçük bir alanda fakat fonksiyonel bir cerrahi uygulamaktır” diye konuştu.

ENDOSKOPİK DAKRİASİSTORİNOSTOMİNİN AVANTAJLARI

Endoskopik dakriosistorinostominin avantajları hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Erdal Seren, "Ciltten kesi yapılmaması ve bu nedenle eksternal yöntemdeki gibi ciltte yara izi bırakmaması, gözyaşı kesesi etrafındaki kasların zarar görmemesi, Kanamanın oldukça az olması ve doku zedelenmesinin minimal düzeyde olması, eksternal dakriosistorinostomide kontrendike olan akut dakriosistite müdahale imkanı vermesi, ameliyat sonrası ağrıların oldukça az olması en önemli avantajlarıdır. Ayrıca bu yöntem ile endoskopi ile burun içindeki anatomi de değerlendirilip, gerekirse buradaki patolojilere de müdahale edilebilir. Operasyon süresinin oldukça kısa olması, iyileşme süresi çabuktur. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir. Multidiode lazer operasyonun ertesi günü sosyal yaşantısına dönebilir. Daha önce gözyaşı kanalında ameliyat olmuş hastalara ikinci ameliyatın ‘multidiode lazer’ ile yapılması diğer yöntemlere göre daha başarılı olmasını sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

AMELİYATTAN ÇOK MEMNUN KALDI

Dr. Seren sözlerini şöyle tamamladı: “Ameliyat olan 33 yaşındaki Saliha Ergöz adlı hastamız yaklaşık 5 yıldır sol gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle gözlerinde sulanma şikayeti olduğunu ve bu durum nedeniyle önemli sağlık problemleri yaşadığını ifade etti. Operasyon için göz etrafından dışarıdan cilt kesiği yapılarak ameliyat önermişler. Ancak hem kozmetik nedenlerden hem de operasyon sonrası doku iyileşmelerinin daha hızlı ve ağrısız olduğunu duyduğu için lazer yardımıyla endoskopik olarak burun içinden girilerek yapılan bu ameliyatı olduğunu söyledi. Ameliyat sonrası ağrı veya sızı hissetmediğini ve rahatladığını belirterek şahsıma ve hastane çalışanlarına çok teşekkür ettiğini söyledi.” 

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.