1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Üniversiteli Müslüman öğrenciler zorla kiliseye götürülüyor
Üniversiteli Müslüman öğrenciler zorla kiliseye götürülüyor

Üniversiteli Müslüman öğrenciler zorla kiliseye götürülüyor

Gençler için yükseköğrenim imkanı son derece kısıtlı. Eğitim ortalamasının düşük olduğu ülkede pek çok Müslüman öğrenci Hristiyan Üniversitelerinde...

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Nijerya'da gençler için yükseköğrenim imkanı son derece kısıtlı. Eğitim ortalamasının düşük olduğu ülkede pek çok Müslüman öğrenci bazen mecburen Hristiyan üniversitelerinde okumak zorunda kalıyor. Nijerya'daki bu tablo son günlerde pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Tartışmalar Müslüman Haklar İhtiyatı Dairesi'nin açıklaması ile başladı.

Kurumdan gelen açıklamaya göre imkansızlıklar nedeniyle Hristiyan Üniversiteleri'nde eğitim görmek zorunda kalan Müslüman öğrenciler büyük bir dini baskıya uğruyor. Bu öğrencilerin büyük bir ayrımcılığa uğramasının yanı sıra, üniversitelerin politikası da bu öğrencileri bir şekilde Hristiyanlık saflarına çekmek.

Kurum bu baskıları şöyle dile getiriyor; "Nijerya'daki Hıristiyan özel üniversiteleri, Batı eğitiminin Müslümanları Hıristiyanlığa zorla dönüştürmek için bir silah olarak kullanıldığı sömürgeciliğin ortaya çıkmasında Nijeryalı Müslümanların karşılaştığı üzücü tecrübeleri hatırlatıyor."

Müslüman Haklar İhtiyatı Derneği'ne göre bu okullarda okuyan Müslüman öğrenciler pazar günleri kiliseye katılmaya zorlanıyor. Ayrıca öğrencilerin namazlarına kesinlikle izin verilmiyor. Başörtülü Müslüman kız öğrencilerin ise bazı önemli dersleri seçmeleri kesinlikle engelleniyor.

Bu okulların yöneticilerinden bazıları ise suçlamaları kabul ediyor, fakat kendilerini şu şekilde savunuyor: "Madem bu insanlar birer Müslüman, o zaman neden eğitim için İslami Eğitim Kurumları'nı seçmiyorlar?"

Müslüman Haklar İhtiyatı Dairesi, bu sorulara 'mecburiyet' yanıtını veriyor. Nijerya'da Müslümanlar için fazla bir eğitim fırsatı bulunmuyor. Buradaki okulların pek çoğu eski sömürge dönemine ait Hristiyan okulları oluyor. Fakat kurum aynı zamanda Nijerya halkında din özgürlüğüne saygı konusunda büyük eksikliklerin olduğunu da belirtiyor.

Politicsngr'nin haberine göre Müslüman Haklar İhtiyatı Dairesi bu konu için Federal Hükümet'e eğitim olanaklarının arttırılması yönünde baskılar yapacak. Fakat kamuoyunu da bu Hristiyan üniversitelerini anayasanın eğitim maddesi konusunda baskı yapması için teşvik edecekler.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.