Türkiye'de her üç reçeteden birinde antibiyotik yazılıyor

Türkiye'de her üç reçeteden birinde antibiyotik yazılıyor

Türkiye'de her üç reçeteden birinde antibiyotik yazıldığı, özellikle güneydeki illerin antibiyotik kullanımında ilk sırada yer aldığı belirtildi.Türkiye'de her üç reçeteden birinde antibiyotik yazıldığı, özellikle güneydeki illerin antibiyotik kullanım...

A+A-

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, antibiyotiklerin doğru kullanımının tedavi başarısında çok önemli yer tuttuğunu söyledi.

2015 yılı verilerine göre hekimlerin yazdığı reçetelerin yaklaşık üçte birinde antibiyotik bulunduğunu bildiren Gürsöz, antibiyotik kullanım sıklığında bölgesel farklılıkların olduğunu vurguladı. Gürsöz, şunları kaydetti:

"Aynı yıla ait verilerin analizinde güney illerimizin antibiyotik içeren reçete oranına göre ilk sıralarda yer aldığı tespit edilmiştir. Bu illerimizde yaklaşık iki reçeteden birinde antibiyotik bulunmaktadır. Bu veriler detaylı bir şekilde incelendiğinde antibiyotiklerin sıklıkla virüslerin etken olduğu üst solunum enfeksiyonlarıyla ilişkili tanılarda reçetelendikleri saptanmıştır.

 2015 yılı verilerine göre, antibiyotiklere bir milyar 21 milyon 998 bin lira harcanmıştır. Veriler arasında kıyaslanabilirliğin sağlandığı bir metodoloji kullanılarak yapılan bir başka analize göre ise Türkiye, 2011 yılında 42,28 birim (DID) ile 42 Avrupa ülkesi arasında birinci sırada yer almıştır."

Akılcı ilaç kullanımı kapsamında bilgi paylaşımının sağlanabilmesi ve farkındalığın artırılması için AİK Kampanyası hazırlandığını ifade eden Gürsöz, anaokulu ve ilköğretim programları, yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, silahlı kuvvetler dahil herkesi kapsayacak şekilde ilaç okur yazarlığını artırma çalışmaları yapıldığını aktardı. Gürsöz, "Ayrıca, sağlık mesleği eğitimlerinde ve mezuniyet sonrasında AİK eğitimleri ile davranış değişikliği oluşturulması hedeflenmektedir. İllerde hekim, eczacı ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik eğitimler ve toplantılar düzenlenmektedir." diye konuştu. 

ANTİBİYOTİKLERİN REÇETESİZ SATIŞI ENGELLENECEK

Gürsöz, şunları kaydetti:

"Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili mevcut durum analizlerinin yapılması ve hekimlerin reçeteleme davranışlarının izlenmesi, değerlendirilmesi ve kendilerine geri bildirim verilmesi amacıyla 'Reçete Bilgi Sistemi' geliştirilmiş olup, yaygınlaştırma çalışmaları yürütülmektedir ve düzenli olarak hekimlerin reçeteleme verileri değerlendirilmektedir. Antibiyotiklerin reçetesiz satışının engellenmesi için gerekli iş ve işlemler yapılmış olup konunun denetimlerle kontrol altına alınması sağlanmaktadır." 

 

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.