Türk Kızılayı kan bağışı hedefine koşuyor

Türk Kızılayı kan bağışı hedefine koşuyor

Türk Kızılayı, geçen yıl Ocak-Ekim döneminde topladığı 1 milyon 419 bin 20 ünite kanı bu yılın aynı döneminde yüzde 12 artışla 1 milyon 590 bin 959 üniteye çıkarttı.

A+A-

Türk Kızılayı, geçen yıl Ocak-Ekim döneminde topladığı 1 milyon 419 bin 20 ünite kanı bu yılın aynı döneminde yüzde 12 artışla 1 milyon 590 bin 959 üniteye çıkarttı.

Türkiye'de 3 bin 116 personel, 17 bölgedeki 65 kan bağış merkezi ve mobil kan bağışı araçlarıyla hizmet veren Türk Kızılayı, gönüllü, güvenli ve düzenli kan bağışı programını 2005 yılından itibaren sürdürüyor.

Geçen yıl 9 aylık dönemde 1 milyon 419 bin 20 ünite kan toplayan kurum, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 590 bin 959 ünite kan topladı. Buna göre Kızılay, kan bağış oranında geçen yıla göre yüzde 12'lik bir artış sağladı.

Kan bağışında bulunanların yüzde 13'ü kadın, yüzde 87'si erkeklerden oluştu. Geçen yıl kadın bağışçıların oranı yüzde 11 olarak kayıtlara geçmişti. 

En fazla artış yaşayan bölge Van oldu

Bu yılın 9 aylık döneminde alınan kanların geçen yılın aynı dönemine göre değişimine bakıldığında en fazla artışı yüzde 37 ile Van BKM gerçekleştirdi. Artış oranında yüzde 23 ile Samsun ikinci, Malatya BKM üçüncü, yüzde 22 ile Kuzey Marmara BKM dördüncü sırada yer aldı. 

"Kan bağışında çok ciddi mesafe aldık"

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, ülke genelinde 17 bölge kan merkezi, 65 kan bağışı merkezi, 53 kan alma birimi ve 150 mobil kan alma ekibiyle her gün 250'den fazla noktada kan bağışı topladıklarını belirterek, "Çok ciddi mesafeler aldık. Artık kan bağışı sayımız yılda 2 milyonu aşıyor. Kampanyalarımızla düzenli kan bağışçısı oranını da arttırmaya çalışıyoruz. Nüfusumuzun sadece yüzde 3'ü kan bağışı yapıyor. Bunu gelişmiş ülkelere yaklaştırmalıyız." diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.