1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şurupları dozunda için
Şurupları dozunda için

Şurupları dozunda için

Sıvı ilaçlar çocukların yanı sıra tablet ya da kapsül yutamayan erişkinler için oldukça iyi bir alternatif olurken, uzmanlar sıvı ilacın doğru dozda kullanılması gerektiğini vurguladı.

A+A-

Eczaneci Erdoğan Türksever, sıvı ilacı kullanmadan önce mutlaka şişenin çalkalanması gerektiğini söyleyerek, “Sıvı ilacın doğru dozunu ölçmeden önce ilacın bir bölümü dibe çökmüş olabileceğinden şişeyi çalkaladığınızdan emin olun” uyarısında bulundu. Doktorun ya da eczacının ilaç dozu olarak bir çay kaşığı ya da bir yemek kaşığı şeklinde bir ölçek söyleyeceğini belirten Türksever, “Doktor veya eczacı için bir çay kaşığı 5 ml (mililitre) ve bir yemek kaşığı 15 ml (mililitre) ilaç anlamına gelmektedir. Evlerde kullanılan birçok kaşık farklı büyüklüktedir ve 5 ml’den veya 15 ml’den az veya çok ilaç alabilir. Bu nedenle kaşığınıza çok fazla veya çok az ilaç alabilirsiniz” dedi.

SIVI İLAÇLARINIZI DİKKATLİ ÖLÇÜN
Bu durumla karşılaşmamak için çeşitli alternatifler öneren Türksever, doktordan ya da eczacıdan ilaç ölçümü için kaşık, ilaç kabı, ilaç sayacı ya da iğnesiz şırınga istenebileceğini ifade etti. Birçok sıvı ilacın küçük ölçüm kabıyla geldiğine dikkat çeken Türksever, ilacın bu kapla kullanılmasının uygun olacağını söyledi. Sıvıların göz hizasında ölçülmesini tavsiye eden Türksever, “Reçetede dozun çay kaşığı veya yemek kaşığı cinsinden belirtilip belirtilmediğine dikkat edin. Doğru miktarda ilaç aldığınızdan emin olmanın en kolay yolu budur” dedi.

Çocuklar için reçete edilen sıvı ilaçlara da değinen Türksever, uygun dozajın veya miktarın mutlaka çocuk doktoruna sorulması gerektiğini vurguladı.

haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.