1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Stres dengeyi bozuyor
Stres dengeyi bozuyor

Stres dengeyi bozuyor

Günümüzde hatta çağımızda çeşitli ve ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olan stres aynı zamanda tedavi sürelerinin uzamasında, kişinin kendini ruhsal olarak yorgun hissetmesinde ve sosyal ilişkilerin gerilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

A+A-

Stres aslında vücudun tehlikeye karşı verdiği kimyasal reaksiyonların toplamıdır. Vücut, tehlike hissettiğinde kan şekerini yükseltir ve bazı hormonlar salgılayarak kendini tehlikelere karşı savunmak için hazır hale getirir. Bu tehlikenin fiziksel olması şart değildir, kişinin hayal ettiği, var olmayan tehlikelerde aynı kimyasal reaksiyonlara neden olabilir.

Stresin beynin olumlu düşünce döngüsünüz bozduğunu ve sorunları çözme yeteneğini zayıflatarak beyin hücrelerini azalttığını söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor

Stres beyin hücrelerinin ölümüne yol açıyor

Stres aşırı ve uzun süreli yaşandığında, beynin özellikle hafıza ve öğrenme bölgelerini olumsuz yönde etkileyerek buradaki aktif hücre sayısının azalmasıyla birlikte beyinde görülmeyen tahribatlara yol açabilir. Beyin strese maruz kaldığında vücut enerjiyi ve konsantrasyonu arttırmak için adrenalin salgılar.

Bir kaç dakika içinde adrenalin beyni terk eder. Stres uzun süreli olursa adrenalinden daha etkili olan steroid hormonlar (kortizol gibi) salgılanmaya başlar. Bu hormonların beyni terk etme süresi adrenalinden daha uzundur ve bu dönemde kişinin bilişsel kabiliyeti azalır ve olaylara normal tepki verme yeteneğinde zayıflama görülür. Kronik stres bu hormon dengesinin bozulmasına ve normalden daha fazla sayıda beyin hücresi ölümüne neden olur. Bunun sonucu olarak kişide kavrama sorunları ve hafıza zayıflığı görülür.

Yani uzun süreli, yüksek oranda strese maruz kalan kişilerin beyinlerinde küçülme görülüyor. Bunun sonucunda da bilişsel yetenek zayıflıyor ve olaylar karşısında verilen tepkiler normalin dışına çıkarak sertleşiyor. Aynı araştırmada stresin beyinde yarattığı bu olumsuz etkilerin kalıcı olmadığı, stres düzeyinin azaltılmasıyla birlikte beynin normal hacmine ve bilişsel yeteneğin stres öncesi döneme geri döndüğü belirtilmiş

Stres anlama ve ifade etme yeteneğini elimizden alıyor

Kronik stres beyinde bulunan ve sinirler arası iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin sayısını azaltarak kişinin anlama ve kendini ifade etme yeteneğini olumsuz şekilde etkiliyor.

Sinirler arası iletişim yavaşladığında konsantrasyon yavaşlar ve kısa süreli hafızada zayıflama görülür. Stresin sürekli hale gelmesi ya da beyin ön bölge duyarlılıklarının belli bir düzeyin üstünde olmasıyla sürekli işler hale gelen allostaz mekanizması, kronik hastalıkların temel nedenini oluşturmaktadır. Hangi hastalığın ortaya çıkacağını genetik faktörler belirler.

Beyindeki kimyasal dengelerin bozulmasının nedenleri

? Depresyon

? Uyku bozuklukları

? Konsantrasyon bozuklukları

? Dalgınlık

? Karar verme yeteneğinde azalma

? Obsesif davranışlar sergileme

? Aşırı endişe ve suçluluk duygusu hissetme

Stresin vücudumuzda oluşturduğu kimyasal reaksiyonlar

Stres anında salgılanan adrenalin ve hormonlar kişinin fiziksel ve ruhsal halini olumsuz yönde etkiler. Stresliyken vücudumuz anlık enerji ve dayanıklılık sağlamak için beyne sinyal göndererek tehlikelere karşı duyuları hassaslaştırır, Bağışıklık, büyüme ve üreme gibi gereksiz gördüğü tüm fonksiyonları kapatır ve cilt hücrelerine olan kan akışını yavaşlatarak kandaki yağ asidi ve glikoz seviyesini yükseltir.

Dr. Mehmet Yavuz kısa süreli stresin insanlar için faydalı olabileceğini fakat uzun süreli stres altında kalmanın ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların sebebi olabileceğini söylüyor.

Stresi kontrol altında tutabilmenin olumlu düşünce yapısını geliştirdiğini ve strese bağlı olarak oluşacak ciddi hastalıkların ve sağlık sorunların tetikleyicisi olarak görülmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.