Sigaranın sebep olduğu yeni hastalıklar bulundu!

Sigaranın sebep olduğu yeni hastalıklar bulundu!

SSUK, sigaranın daha önce ilişkilendirilmeyen birçok hastalığa daha sebep olduğunun kanıtlandığını bildirdi

A+A-

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) , sigaranın daha önce ilişkilendirilmeyen birçok hastalığa daha sebep olduğunun kanıtlandığını bildirdi. SSUK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı'nın, 1964'te yayınlanan raporunun üzerinden 50 yıl geçti. Dünyada sigara tüketimi için dönüm noktası olarak bilinen bu raporun yayınlanmasından günümüze, sigara içme davranışının neden olduğu sigara ilişkili hastalıkların çeşitleri hızla değişti. ABD Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde 50 yıllık bilançoyu açıkladı ve sigara ile ilişkili olduğu yeni keşfedilen hastalıkları bildirdi. Karaciğer, bağırsak, kalın bağırsak, rektum kanserlerinden de sorumlu tutulan sigaranın makula dejenerasyonu denilen, gözde ana görme noktasının bozulması ve körlüğe giden süreçte de etkisi olduğu bulundu. Hamilelerin sigara içmesinin ise doğacak bebekte çeşitli ağız ve yüz yarıklarına neden olduğu tespit edildi. Tüberküloz (verem), diyabet (şeker hastalığı), dış gebelik, erkeklerde cinsel işlevsel bozuklukları, romatoid artrit (romatizma) ve bağışıklık sistemi bozukluklarının da sigara ile kesin ilişkisi saptandı. Pasif sigara içiciliğinin çocuklarda, kulak, solunum, alt solunum yolu enfeksiyonu ve ani beşik ölümüne yol açtığı, erişkinlerde de burunda hassasiyet, akciğer kanseri, koroner kalp hastalığı ve kadınlarda düşük riski ilişkisi bilinmekteydi. Ancak erişkinlerde pasif sigara dumanının beyin felci riskini oluşturduğu yeni keşfedildi. Araştırmada, kendisi sigara içmediği halde pasif sigara dumanına maruz kalan insanların beyin felci geçirebileceği tespit edildi. Beyin damarlarının pıhtıyla tıkanması ve kanamalar neticesinde aniden kol-bacak hissizliği ve bazı yüz felçleri gibi çeşitli felç tiplerinin pasif sigara ile net ilişkisi ortaya kondu. ABD Sağlık Bakanlığının verilerine göre son 50 yıl içinde sigaraya bağlı kanserlerden 6 milyon 587 bin, kalp damar ve metabolik hastalıklardan 7 milyon 787 bin, akciğer hastalıklarından 3 milyon 804 bin, hamilelik ve doğumla ilişkili sorunlardan 108 bin, pasif sigara dumanı nedeniyle akciğer kanserinden 263 bin, pasif sigara dumanı nedeniyle koroner arter hastalığından 2 milyon 194 bin, sigaranın yol açtığı ev yangınlardan 86 bin kişi hayatını kaybetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, bugün kanser ölümlerinin tüm ölüm nedenleri arasında birinci sıraya çıktığını belirterek, her yıl 14 milyon insanın kansere yakalandığını, böyle giderse önümüzdeki 20 yılda her yıl görülen yeni kanser vakasının 25 milyona çıkacağını savundu.

Bunun en önemli nedenleri arasında tütünün olduğunu dile getiren Kutluk, tütüne karşı mücadelenin bir insanlık borcu olduğunu belirtti. Kutluk, dünyanın önde gelen tüm sivil ve resmi örgütlerinin tütün ve tütün ürünlerine karşı mücadele ettiğini belirterek sağlığın korunması ve gelecek nesillerin sağlığı için konunun önemini vurguladı. Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise Türkiye'de sigara ilişkili hastalık hasarlarının, hastalık yükünü ve ölüm sayılarını kesin gösterecek araştırmaların mevcut olmadığını belirtti. Dağlı, sigara mücadelesi konusunda yakalanan başarının hiçbir şekilde azaltılmadan, sigaranın tamamen engellenebilmesi için her şeyin yapılması gerektiğini belirtti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.