Sigara izmaritleri bitkilerin büyümesini olumsuz etkiliyor

Sigara izmaritleri bitkilerin büyümesini olumsuz etkiliyor

Filtrelerin içindeki kimyasalların izmaritlerin yaygın olduğu yerlerde çimlenmeyi ve bitkilerin büyümesini önemli ölçüde azalttığı düşünülüyor

A+A-

Her sene trilyonlarcasının atıldığı sigara izmaritlerinin plastik kirliliğinin en yaygın hali olduğuna inanılıyor. Şimdi de yeni bir araştırma izmaritlerin bitkilerin büyümesinde ciddi risk oluşturduğuna işaret ediyor.

Genellikle bir tür biyoplastik olan selüloz asetat lifinden yapılan sigara filtrelerinin çözülmesi onlarca yıl alabiliyor. Her yıl 4,5 trilyon izmaritin yere atıldığı tahmin ediliyor.

Ecotoxicology and Environmental Safety adlı bilimsel yayında yer alan çalışmaya göre sigara izmaritlerinin topraktaki varlığı yoncanın çimlenme başarısını yüzde 27 ve filiz boyunu da yüzde 28 oranında azaltıyor. Otların da çimlenme başarısı yüzde 10 azalırken, filiz boyları da yüzde 13 azalıyor.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nden (ARU) akademisyenlerin oluşturduğu ekibin yürüttüğü çalışma kök ağırlığının yüzde 57 azaldığını gösterdi.

Ancak içilmemiş sigaraların filtrelerinin de bitkilerin büyümesi üzerinde içilmişlerinkiyle neredeyse aynı etkiye sahip olması, bitkilere verilen zararın yanan tütünden çıkan ilave toksinlerin dışında dahi filtrenin kendisinden kaynaklandığına işaret ediyor.

Independent Türkçe

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.