1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sigara dumanı astım sebebi
Sigara dumanı astım sebebi

Sigara dumanı astım sebebi

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya Gürkan, her yıl Mayıs ayının ilk Salı gününde kutlanan "Dünya Astım Günü" ile ilgili değerlendirmede bulundu.

A+A-

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya Gürkan, sigara dumanı, hava kirliliği, besin ve katkı maddeleri, reflü, duygusal etkenler, alerjiler, ilaçlar, migren , egzersiz, soğuk hava, tahriş edici kokular, solunum yolu enfeksiyonları ve mesleksel etkenler gibi sebeplerin, astıma sebep olabileceğini söyledi.

Özel Hayat Hastanesi'nden Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya Gürkan, her yıl Mayıs ayının ilk Salı gününde kutlanan "Dünya Astım Günü" ile ilgili değerlendirmede bulundu. Dünya Sağlık Örgütü'nün son açıkladığı verilere göre, dünyada 300 milyon astım hastasının olduğunu anlatan Uzm. Dr. Gürkan, 2025 yılında da bu rakamın 400 milyona çıkmasının beklendiğini ifade etti. Gürkan, çevre kirliliği, modern yaşam biçimi, katkı maddeli gıdalar gibi çeşitli etmenlerin etkisiyle, hastalığın görülme sıklığının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Türkiye'de yaklaşık olarak 4 milyon astım bronşit hastası olduğunu belirten Gürkan, "Astımda; nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma veya baskı hissi, hırıltılı solunum gibi belirtilerden biri veya birkaçı olabilir. Bu şikayetler tekrarlayıcıdır ve nöbetler halinde gelir. Kendiliğinden veya ilaçlarla kaybolur. Şikayetler genellikle gece veya sabaha karşı ortaya çıkar, mevsimsel özellik gösterebilir." dedi.

Hastalıkta sigara dumanı, hava kirliliği, besin ve katkı maddeleri, reflü, duygusal etkenler, alerjiler, ilaçlar, migren , egzersiz, soğuk hava, tahriş edici kokular, solunum yolu enfeksiyonları ve mesleksel etkenler gibi sebeplerin, bir takım şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini vurgulayan Gürkan, astım hastalığının tedavisi ve kontrol altında tutulmasının, hastalığı tetikleyen etkenlerden kaçınılması ve doktorun verdiği ilaçların düzenli olarak kullanılmasıyla mümkün olabileceğini dile getirdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.