Sigara diş eti iltihaplanmasına da neden oluyor

Sigara diş eti iltihaplanmasına da neden oluyor

Sigarının diş sağlığı üzerindeki etkisini gösteren uluslararası bilimsel araştırmalar, sigaranın sadece dişlere değil, diş eti iltihaplarına da zarar verdiğini ortaya çıkardı.

Diş Hekimi Yrd. Doç. Dr. Serdar Sütçü, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, ağız ve diş sağlığının birçok hastalıktan korunmada önemli bir  basamak olduğunu belirterek herkesin gün içinde en az iki kere yemeklerden sonra  ağız ve diş temizliğine özen göstermesi gerektiğini söyledi.

Halk arasında en temel ağız ve diş sağlığı sorunun genellikle dişe  yönelik problemler olarak algılandığını ifade eden Sütçü, tedavi edilmediğinde  diş kaybıyla sonuçlanabilen diş eti hastalıklarının da ciddi rahatsızlıklara  zemin hazırlayabildiğini vurguladı.Zaman içinde bakteri plağının diş etlerinin kızarmasına, şişmesine ya  da kanamasına neden olan asit ve toksinler ürettiğini anlatan Sütçü, bu durumda  zamanla diş etlerinin dişlerden çekildiğini belirtti. Sütçü, "Bunun sonucunda  dişler ile diş etleri arasında cepler oluşur. Bu ceplere mikroplar dolar ve  dişlerin etrafındaki kemiğin zayıflamasına yol açar." uyarısında bulundu.

Diş ve diş eti hastalıklarının başta kalp-damar hastalıkları açısından  yüksek risk faktörü oluşturduğuna, uzun dönemde kalbe zarar verebildiğine işaret  eden Sütçü, enfeksiyon bulunanlarda enfeksiyon olmayanlara göre kalp krizi  geçirme riskinin daha yüksek olduğunun altını çizdi.
 
"Sigara, diş eti hastalığının yayılımını artırıyor"
 
Diş eti sağlığının korunmasında hijyenin yanı sıra sigara kullanımının  da önemli bir etken olduğuna işaret eden Sütçü, "Sigara, diş eti hastalığının  yayılım ve şiddetini arttırmaktadır." dedi.Sigaranın diş eti hastalıkları üzerindeki olumsuz etkisini gösteren  bilimsel çalışmalardan örnek veren Sütçü, "Diş hekimliği alanında uluslararası  araştırma sonuçlarının yer aldığı ve üniversitede derslerde okutulan 'Clinical  Periodontology' isimli literatür kitabında bulunan yaklaşık 12 bin kişi üzerinde  yapılan bilimsel bir çalışma, sigara içenlerin dişi destekleyen ve çevreleyen  dokuları etkileyen bir dizi iltihabi hastalık olan 'periodontitis'e sahip olma  risklerinin, içmeyenlere göre 4 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu." bilgisini  paylaştı.
 
Sütçü, sigaranın bakteriyel plağın kompozisyonunda değişiklikler  meydana getirdiğine de dikkati çekerek şunları söyledi:"Sigaranın, hastalığa neden olan her türlü organizmanın sayı ve  hastalığa neden olma yeteneğinde de artışa yol açtığı saptandı. Uluslararası  bilimsel çalışmalar, sigara kullananlarda özellikle diş eti iltihaplarına neden  olan mikropların sayısında 3 kat artış görüldüğünü gösterdi. Araştırmalar  sigaranın, enfeksiyonlara karşı savunmada önemli rol oynayan, bağışıklık  sisteminde bakterilere ve vücuda giren diğer organizmalara karşı savaşan nötrofil  diye isimlendirilen hücrelerin hareketlerinde ve zehirsiz hale getirme  özelliklerinde bozulma meydana geldiğini ortaya koydu. Uluslararası araştırma  sonuçlarına göre, sigara içenlerde hem inatçı patojen mikroorganizmalar  kolaylıkla kolonize oluyor hem de vücut savunma sistemini etkileyerek daha az  korunma sağlıyor. Sigara içenlerde diş yapısı bozuluyor, dişlerde açılma oluyor  ve kemik kaybı artıyor."
 
"Sigara diş eti hastalıklarını gizliyor"

 
Sütçü, implantların uzun dönem başarısızlıklarında da sigara  kullanımın önemli bir etken olduğunu dile getirerek "Sigara, diş eti ve dişleri  destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıkların tedavisinde uygulanan  cerrahi olmayan ve cerrahi tekniklerin sonuçlarını da negatif etkiliyor."  değerlendirmesini yaptı.
 
Diş eti hastalıkları ve iltihaplarının en önemli belirtisinin diş eti  kanaması olduğunu vurgulayan Sütçü, şunları kaydetti: "Kanama, hastayı hekime getiren en önemli bulgudur. Fırçalarken  kanama, ara yüzeyleri temizlerken kanama, sert gıdaların çiğnenmesi esnasında  olan kanama veya kendiliğinden olan kanamalar buna dahildir. Dikkat edilmesi  gereken ise sigara içenlerde diş eti hastalığının en önemli bulgusu olan  kanamanın maskelenmesi, gizlenmesidir.  Dolayısıyla var olan ciddi bir diş eti  hastalığı atlanıyor, fark edilemiyor. Sigara içenlerin mutlaka yılda iki kez diş  hekimine giderek kontrollerini yaptırmaları öneriliyor."

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.