Sıcak ve nemli hava komaya sokabilir

Sıcak ve nemli hava komaya sokabilir

Dahiliye Uzmanı Dr. Yavuz Öztürker, sıcak ve nemli havada güneş altında çalışanların güneş çarpmasına karşı dikkatli olması gerektiğini belirterek, "Güneş çarpması önlem alınmazsa komaya sokabilir" dedi.

A+A-

Dahiliye Uzmanı Dr. Yavuz Öztürker yaptığı açıklamada, sıcak ve nemli havanın gün içinde nefes almayı zorlaştırmakla kalmayıp pek çok hastalığa zemin hazırladığını, bu dönemde halsizlik, aşırı yorgunluk, güneş çarpması ve baş ağrısından korunmak için bir dizi önlem alınması gerektiğini kaydetti.

Güneş çarpmasına mutlaka önlem alınması gerektiğini anlatan Öztürker, "Aşırı sıcak havada vücut ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, ısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkar. Acil olarak tedavi edilmediği takdirde, vücutta kalıcı hasarlara veya hayati kayıplara neden olabilir. Kişinin ateşi 39,4 derecenin üzerinde, derisi kuru, kırmızı ve sıcaktır. Bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya kaybı vardır, terleme görülmez. Kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya vantilatör, klima gibi cihazlarla soğutulmaya çalışılmalıdır. Kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır" diye konuştu.

Fazla kiloları ve kronik bir hastalığı olan kişilerin bu günlerde daha fazla dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Öztürker şunları kaydetti:

"Diyabet hastaları, kalp damar ve böbrek hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullananlar, hamileler 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile açık alanda çalışanlar sıcak havada çok daha dikkatli olmalıdır. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma alışmakta güçlük çekmektedir. Şişmanlık, bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı, beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir."

Öztürker, yetersiz sıvı alımı sıcak kramplarına neden olabileceğini ifade ederek, "Aşırı aktivite sonucunda terlemeye bağlı olarak vücutta hızla bir su ve tuz kaybı meydana gelir. Düşük tuz seviyeleri kaslarda sıcak kramplarına neden olabilir. Sıcak krampları aynı zamanda sıcak bitkinliğinin belirtilerinden birisidir. Genellikle karın, bacak ve kol kaslarının fiziksel aktivite sırasında ağrılı spazmlarıyla meydana gelir. Sıcak krampları için tıbbi tedaviye gerek yoktur, kişinin yaptığı aktivite durdurulmalı sakin ve serin bir yerde oturtulmalıdır, meyve suyu veya mineralli içecekler içirilmelidir. Kramp meydana geldikten sonra en az bir kaç saat fiziksel aktivite de bulunulmamalı, bir saat içerisinde geçmezse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır" dedi.

"YANIĞA KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE ÇÖZÜM ARAMAYIN" 

Güneş yanığının kulaktan dolma bilgilerle geçirmeye çalışılmaması gerektiğini vurgulayan Öztürker, "Uzun süreli güneş ışığına maruz kalmakla güneş yanıkları meydana gelebilir. Deri kızarık, ağrılı ve aşırı derecede sıcaktır. Eğer etkilenen kişide ateş, su toplaması ve şiddetli ağrı varsa veya 1 yaşından küçükse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Güneş yanığından korunmak için aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalı, güneş yanığı olan yerler soğuk su ile silinmeli, etkilenmiş bölgelere doktor tavsiyesi ile alınan nemlendirici losyon sürülmelidir. Yağ, salça, yoğurt ve diş macunu gibi maddeler kesinlikle sürülmemeli, bölgede su toplanması olduysa patlatılmamalıdır. Sıcak ve nemli havalarda aşırı terlemeye bağlı olarak deri tahrişi olabilir. İsilik başta bebekler olmak üzere her yaşta görülür. Kızarık bölgeler kuru tutulmalı, daha serin ve daha az nemli ortamlarda bulunmaya özen gösterilmelidir" şeklinde konuştu.

Öztürker, sıcak ve nemli havaya karşı alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
"10.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Sokağa çıkarken açık renkli, hafif, bol kıyafetler giyilmelidir. Gün içinde sık sık duş alınabilir. Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takılmalı ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşten korunulmalıdır. Sokağa çıkarken cilt tipine uygun güneş koruyucular tercih edilmelidir. Egzersiz yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir. Bol sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Bebekler, çocuklar, engelli bireyler ve hayvanlar kapalı, park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır." 

IHA

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.