1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Şerif Mardin'e 'Şeyhim Risale-i Nur' dedirten görüşme
Şerif Mardin'e 'Şeyhim Risale-i Nur' dedirten görüşme

Şerif Mardin'e 'Şeyhim Risale-i Nur' dedirten görüşme

Bediüzzaman'ın talebesi Fırıncı ağabey: Medrese-i Nuriyede yer sofrasına oturduk

A+A-

Kemal Benek'in haberi:

RİSALEHABER-Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı ağabey, geçtiğimiz haftalarda vefat eden Şerif Mardin ile ilgili bir yaşadığı bir hatırayı Risale Haber'e anlattı.

Şerif Mardin'in Bediüzzaman Said Nursi hakkında yazdığı kitabın bazı araştırma safhalarında bulunduğunu belirten Fırıncı ağabeyin sözleri şöyle:

Şerif Mardin Risale-i Nur'u gösterdi: Şeyhim cebimde

"Bir gün Cağaloğlu'ndaki binaya gelmişti. Orada kendisine Risale-i Nur tarzı nedir, insanlara nasıl hitap eder, şahıs merkezli midir, kitap merkezli midir gibi görüşmeler oldu. "Şahıs yerine kitap vardır. Said Nursi kitabı esas almıştır" diye bunları anlatıyoruz. Tam bu esnada Amerika'dan bir zarf geldi. Açtık içinden Amerika'daki Nur talebelerinin tercüme edip bastırdığı iki tane İngilizce Haşir Risalesi çıktı. Birini Şerif beye hediye ettik. Onu cebine koydu. Konuşurken, anlatırken birden elini cebine attı "şeyhim cebimde" dedi. Yani "anlattığınız şeyler kitapta" manasında "şeyhim cebimde" dedi. "Kimin cebinde kitap varsa şeyhi cebindedir" diye latifeli bir konuşması olmuştu. 

Medrese-i Nuriyelerde yer sofralarında beraber yemek yedik

"Çeşitli yerleri beraber gezdik. Medrese-i Nuriyelerde yere serilen sofralarda beraber yemek yedik. Sonra kendisi bizi Yeniköy'le İstinye arasındaki caminin alt tarafında oturdukları köşke orada yemeğe davet etti. Mütemadiyen sohbetler, sualler devam etti."

Bediüzzaman ve Risale-i Nur'u çok doğru kavramıştı

Mardin'in çalışmasının dünyanın bir çok yerinde etkisini gösterdiğine dikkat çeken Fırıncı ağabey, "Sosyolojik olarak Bediüzzaman ve Risale-i Nur'u çok doğru kavramıştı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde ilim adamlarıyla yaptığımız görüşmelerde Şerif beyin o çalışmasının çok müsbet yankılarını gördük. Hatta vefatından 2-3 ay evvel Almanya'ya gittiğimizde sosyologlarla görüştük. Halen Bediüzzaman ve Risale-i Nur hakkında bilgi almak için Şerif Mardin'in kitabıını okuduklarına şahit olduk" dedi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum