'Şeker tüketimi ile kanser arasında bilimsel bir kanıt yok'

'Şeker tüketimi ile kanser arasında bilimsel bir kanıt yok'

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdinç Nayır, kanser hastalarının şeker tüketimini bırakmasının yanlış olacağını belirterek, “Kanser ile şeker tüketimi arasında direk ilişkinin bilimsel bir kanıtı yoktur dedi

A+A-

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdinç Nayır, Benim hastalarıma önerim her şeyin aşırı tüketiminden kaçınılması gerektiği gibi şeker tüketiminde de aşırısından kaçınmaları gerektiğidir” dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Nayır, şeker tüketimi ile kanser oluşumu arasındaki ilişki çok fazla konuşulan ve merak edilen konular arasında yer aldığını ve bilimsel dayanağı olmayan birçok bilginin kanser hastaları ve yakınları arasında dolaştığını ifade etti.

ŞEKERİ YASAKLAMAK YANLIŞ

ABD’de yapılan ASCO 2015 kongresinde şeker ve fruktoz tüketimi ile kanser riskini inceleyen meta-analizin sunulduğunu ve kanser ile şeker arasında direk ilişkinin bilimsel bir kanıtı olmadığını kaydeden İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nayır, “Şekerin direk kanser ile ilişkisine dair bugüne kadar birçok çalışma yapılmıştır. Şu ana kadar yapılan tüm çalışmaları topladığımızda kanser hastalarımıza şekeri kesinlikle yasaklamanın yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi.

DİYETLERİN OLUMLU ETKİSİ YOK

Yasaklayıcı diyetlerin insanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu düşünmediğini ifade eden Nayır, “Şu ana kadar gördüğüm en büyük sıkıntı, insanların yaşam biçimlerine uygun diyetin verilmemesidir. Kişiye özgü olmayan standartlaşmış ve yasaklayıcı yaklaşıma sahip diyetlere hastalarımızın büyük çoğunluğu uymamaktadır. Hiçbir zaman kırmızı et tüketmeyen bir hastanın hayatına kırmızı eti yerleştirmeye kalkarsanız veya tam tersi kırmızı eti çok tüketen bir kişiye kesinlikle tüketmeyeceksin derseniz hasta doğal olarak buna uyamayacaktır. Bu yasaklayıcı veya zorlayıcı yaklaşım nedeni ile de doktoruna karşı samimi olamayacaktır. Diyetler, mutlaka kişiye özgü ayarlanmalı ve yasaklayıcı söylemlerden mümkün olduğunca uzak olunmalıdır” dedi.

"SAĞLIK VE GIDA KONUSUNDA BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR"

Sağlık ve gıda hakkında medyada bilgi kirliliğine neden olacak haberler, programlar ve paylaşımların yapıldığını ve toplumun bazen doğru bazen de yanlış yönlendirildiğini belirten Nayır, sözlerine şöyle devam etti:

“Medya da bu tarz söylemleri sevmektedir, çünkü onlar için reyting önceliklidir. Özellikle sosyal medya kontrolü yapılmayan ayrı bir mecradır. Kanser hastalarının hayatlarını tehlikeye sokacak birçok madde, mucizevi bir tedaviymiş gibi anlatılıyor. Kanser hastalarını maddi bir kazanç olarak gören bazı kişiler, onlara sattıkları ilaç, bitkisel maddeler ile onların sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Üzücü bir durumdur ki doktor olarak bunu birçok kez gördüm. Örneğin, televizyon programında kanser konuşuluyor, konuklar arasında onkoloji uzmanı yok. Hayatında bir kanser hastasının tedavisini planlamayan, kemoterapi ilaçlarını uygulamayı bilmeyen bir kişinin kanser tedavisinden bahsetmesinin ülkem ve hastalarım açısından çok ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum.”

IHA

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.