Said Nursi'ye sordular: Depremde masumlar da ölüyor, Allah buna nasıl müsaade ediyor?

Said Nursi'ye sordular: Depremde masumlar da ölüyor, Allah buna nasıl müsaade ediyor?

Depremle ilgili bir çok soru da gündeme geldi

A+A-

RİSALEHABER

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde bir çok ev yıkıldı. Şu ana kadar 31 kişi vefat etti, 1556 kişi yaralandı.

Kayıpların olmasının yanında bu şiddette bir depremde kayıpların bir nebze az olması milletçe hepimizi sevindirdi.

Depremle ilgili bir çok soru da gündeme geldi. “Neden bu tür afetlerde çocuklar, masumlar da zarar görüyor” sorusu en çok sorulan soru olarak öne çıktı.

Bu şekildeki bir soru Bediüzzaman Said Nursi’ye de sorulmuştu. Bediüzzaman, Kur’an ve Hadis-i Şerif’ler ışığında cevaplamıştı:

Eğer masumlar böyle musibetlerde sağlam kalsaydılar

Dördüncü sual: Madem bu zelzele musibeti hataların neticesi ve keffâretü’z-zünubdur. Masumların ve hatasızların o musibet içinde yanması nedendir? Âdaletullah nasıl müsaade eder?

Yine mânevî canipten elcevap: Bu mesele sırr-ı kadere taallûk ettiği için, Risale-i Kadere havale edip, yalnız burada bu kadar denildi:

وَاتَّقوُا فِتْنَةً لاَ تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً 

Yani, “Bir belâ, bir musibetten çekininiz ki, geldiği vakit yalnız zalimlere mahsus kalmayıp masumları da yakar.”

Şu âyetin sırrı şudur ki: Bu dünya bir meydan-ı tecrübe ve imtihandır ve dar-ı teklif ve mücahededir. İmtihan ve teklif, iktiza ederler ki, hakikatler perdeli kalıp, ta müsabaka ve mücahede ile Ebu Bekir’ler âlâ-yı illiyyîne çıksınlar ve Ebu Cehil’ler esfel-i sâfilîne girsinler. Eğer masumlar böyle musibetlerde sağlam kalsaydılar, Ebu Cehil’ler, aynen Ebu Bekir’ler gibi teslim olup, mücahede ile mânevî terakki kapısı kapanacaktı ve sırr-ı teklif bozulacaktı.

Bir nevi şehadet hükmünde

Madem mazlum zalim ile beraber musibete düşmek hikmet-i İlâhiyece lâzım geliyor. Acaba o biçare mazlumların rahmet ve adaletten hisseleri nedir?

Bu suale karşı, cevaben denildi ki: O musibetteki gazap ve hiddet içinde, onlara bir rahmet cilvesi var. Çünkü o masumların fâni malları, onların hakkında sadaka olup bâki bir mal hükmüne geçtiği gibi, fâni hayatları dahi bir bâki hayatı kazandıracak derecede bir nevi şehadet hükmünde olarak, nisbeten az ve muvakkat bir meşakkat ve azaptan büyük ve daimî bir kazancı kazandıran bu zelzele, onlar hakkında ayn-ı gazap içinde bir rahmettir.

Depreme dair soru ve cevapların tamamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum