1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Said Nursi'nin el yazısı ile açıkladığı varisler
Said Nursi'nin el yazısı ile açıkladığı varisler

Said Nursi'nin el yazısı ile açıkladığı varisler

Akgündüz: Bandrol meselesinde bundan daha sağlam bir kaynak bulunmamaktadır

A+A-
Risale Haber-Haber Merkezi
 
Risale-i Nur'a bandrol verilmesine dair tartışmalarla ilgili bir belge daha yayınlandı. Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin kendi el yazısı ile yazdığı vasiyetnamesini yayınladı. 19 Eylül 1957 tarihli belgenin "asıl vasiyetname" olduğuna dikkat çeken Akgündüz, bandrolde esas alınacak yetkili şahısların, Bediüzzaman'ın orijinal imzasının bulunduğu ve sağlığında Emirdağ Lahikası'nda yayınlanan vasiyetnâme olduğunu belirtti. Akgündüz'ün açıklaması şöyle:
 
"Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerinin yetkili eller tarafından basılması ve asliyetinin muhafaza edilmesi için, Bediüzzaman’ın asıl VASİYETNÂME'sinin nazara alınması zaruret olarak görülmektedir. Sonradan Noterde verilen VEKÂLETNAME (1960 tarihli) asıl Vasiyetnameyi tam yansıtmayabilir. Sonraki tarihli belgeler ise, 1960 tarihli belgenin tekrar teyidi yahut isimlerin şerhi mahiyetindedir. 
 
Bu sebeple bandrolde esas alınacak yetkili şahıslar, Bediüzzaman orijinal imzası bulunan ve sağlığında Emirdağ Lahikası adlı eserinde yayınlanan Vasiyetnâmeye göre, şunlardır: 1. Abdullah Yeğin, 2. Hüsnü Bayramoğlu
3. Said Özdemir, 4. Ahmet Aytimur, 5. Salih Özcan.
 
Bediüzzaman kendi kanunî mirasçılarına (Seyda Ünlükul ve Saide Ünlükul) herhangi bir hak bırakmamıştır. Ancak verâset ilamları ve Türk medeni Kanunun gereği, ayrıca manen onlara hürmeten muvafakat alınması sonradan meydana gelecek ihtilafları önleyecektir. 
 
19.09.1957 tarihli bu Vasiyetnâme, Bediüzzaman’ın el yazısını ve imzasını ihtiva eden asıl Vasiyetnâmedir. Bu esas alınmalıdır. Ayrıca 15 vâris ve vekilini kendi el yazısıyla kaleme almıştır. Bundan daha sağlam bir kaynak bulunmamaktadır. Buna göre Bediüzzaman’ın asıl vâris ve vekilleri şunlardır: Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayramoğlu, Said Özdemir, Ahmet Aytimur ve Salih Özcan.
 
“Aziz, sıddık kardeşlerim ve vârislerim!
Ecel gizli olmasından, vasiyetname yazmak sünnettir. Benim metrukâtım ve Risale-i Nur'dan olan benim hususî kitablarım ve güzel cildlenmiş mecmualarım vesair şeylerimin bütününü, Gül ve Nur fabrikalarının heyetine, başta Hüsrev ve Tahirî olarak o heyetten oniki {(*): Kardeşim Abdülmecid, Zübeyr, Mustafa Sungur, Ceylan, Mehmed Kaya, Hüsnü, Bayram, Rüşdü, Abdullah, Ahmed Aytimur, Âtıf, Tillo'lu Said, Mustafa, Mustafa, Seyyid Sâlih.} kahraman kardeşlerime vasiyet ediyorum. Onlara bırakıyorum ki; emr-i hak olan ecelim geldiği zaman, benim arkamda o metrukâtım, benim bedelime o sadık ve mübarek ellerde hizmet-i Nuriye ve imaniyede çalışsın ve istimal edilsin.
 
Kardeşlerim! Bu vasiyetten telaş etmeyiniz. Ben, teessürattan ve dokuz defa zehirlenmekten, pek çok zaîf olmakla beraber; gizli münafıkların desiselerle müteaddid sû'-i kasdları için bu vasiyeti yazdım. Merak etmeyiniz, inayet-i Rabbaniye ve hıfz-ı İlahî devam ediyor. اَلْبَاقِى هُوَ الْبَاقِى Kardeşiniz Said Nursî.
 
saidnursi_vasiyet.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
11 Yorum