Said Nursi ve Risale-i Nur bizi Kur’an’a ulaştırıyor

Said Nursi ve Risale-i Nur bizi Kur’an’a ulaştırıyor

İslam âlimi ve mütefekkiri Bediüzzaman Said Nursi vefatının 59. yılında Cağaloğlu’nda yâd edildi

A+A-

Oğuzhan Kulaksız’ın haberi:

Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin 62’ncisi Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlendi. Konuşmacılar, Bediüzzaman’ın iman hakikatlerini anlatmak için ömrünü harcadığını, menfi hareketlere asla karışmadığını ve asayişe karşı herhangi bir olumsuz hareket içinde olmadığını söylediler.

Elhamdülillah, hep iman faâliyetleri içinde bulunduk

Haluk İmamoğlu’nun yönettiği toplantının ilk konuşmacısı, Bediüzzaman’ın yakın talebelerinden Mehmed Fırıncı idi. Fırıncı, “Elhamdülillah, hep iman hakîkatleri faâliyetleri içinde bulunduk. Mevlâ Teâlâ nasip etmişti. Üstadımız Bediüzzaman’ın menfî hareket ve âsâyişe karşı bir hareket yapmamaya kat-î emri vardı. Bu konuda kat’iyyen kararlıydı” dedi.

6 bin sayfalık risaleler esma-i hüsna dersidir

Daha sonra söz alan yazar Mehmet Paksu, konuşmasında 6 bin sayfalık, 14 cilt eseri olan Risale-i Nur Külliyatı’nda “esma-i hüsna” dersi verildiğini söyledi. Paksu konuşmasında özetle şöyle dedi:

“Bediüzzaman Hazretleri’nin kendi talebelerine yazdığı mektupları da var. 1926’dan önceki sosyal ve siyâsî hayâtına ‘esâret’ diyor. Üstâd, ‘Güzel bir şey gördüğünüzde ne güzel demeyin; ne güzel yaratılmış deyin.’ diyor. Risâle-i Nur eşittir Esmâ-i Hüsnâ dersidir.”

5-6 yaşında iken Kur’an okumayı öğrendiğini belirten Paksu, sonra tefsir okumaya başladığını ifade ettikten sonra sözlerine şöyle devam etti:

Risâle-i Nur bizi Kur’an’a ulaştırıyor

“Ama Risâle-i Nur farklı bir tefsirdir. Risâle-i Nur bize Kur’an’ı cazip gösteriyor ve bizi Kur’an’a ulaştırıyor. Risâle-i Nur bize ‘Kitâb-ı Kâinat’ı, yani kâinat kitabını gösteriyor. Üstada göre risâlelerin telif sebebi Dârülhikmet’tir. Dârülkudret'e Dârülhikmet'ten gidilir. Üstâdın bize öğrettiği bir ibâdet vardır. O da tefekkür ibâdetidir.”

babiali.jpg

En çok söylediği kelime ‘iman'dır

Edebiyatçı yazar Dr. Şakir Diclehan da konuşmasında, Bediüzzaman’ın esaret hayatı ile ilgili kaleme aldığı eserden bahsetti ve özetle şunları söyledi:

“Bediüzzaman gibi her asırda en fazla 1-2 kişi gelir. Bediüzzaman gibi yüksek zekâlı, bilgili, kültürlü ve inancını hayâtının sonuna kadar koruyan çok az insan gelmiştir. Benim doktora tezim İbrahim Hakkı hazretleri ve Mârifetnâme idi. Bediüzzaman umutsuzluğu şu sözle yasaklamıştı: ‘Şu istiklâl inkılâbı içinde en gür sadâ, İslâm'ın sadâsı olacaktır.’ Necip Fazıl’ın en çok söylediği kelime ‘Büyük Doğu’dur, Sezai Karakoç'un 'Diriliş'tir, Üstâd Bediüzzaman’ın ise ‘iman'dır. Bir insan eğer 20 yaşındaki inancını, hayâtı boyunca koruyorsa o insan kahramandır. İşte o kahramanlardan ikisi Said Nursi ve Necip Fazıl’dır.”

Şâkir Diclehan, Sezai Karakoç’un Bediüzzaman Said Nursi hakkındaki övücü sözlerini de konuşmasında nakletti.

Asayişin korunmasını talebelerine vasiyet etti

Avukat Safa Mürsel Risâle-i Nur hareketinin bu zamana kadar kendini anlatma yolunda bulunamadığını, daha çok kendini müdâfaa ettiğini söyledi. Safa Mürsel konuşmasında şöyle dedi:

“Bugün hangi yazarımızın kitapları dünyanın bu kadar çok diline çevrilmiştir. Risâle-i Nurlar 55-60 farklı dile çevrilmiştir. Bediüzzaman vefât etmeden evvel talebelerine: ‘Âsâyişin muhâfazasını size vasiyet ediyorum’ dedi.”

Son 8 yılda 45 milyon Risale-i Nur basıldı

Safa Mürsel konuşmasında ilgi çeken bilgilere de yer verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2011 yılından itibaren başlattığı bandrol uygulamasından sonra risalelerin çok fazla ilgi gördüğünü ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“2011’den bu yana Risale-i Nurların basımı için 45 milyon adet bandrol alınmıştır. Yani risaleler 45 milyon adet basılmıştır. 2011’den öncesi zaten çok fazladır. Mekke dönemi îman dönemidir, Medîne dönemi ise inşâ dönemidir. Îmanı inşâ etmeden Medîne dönemini yaşayamayız. Günümüzün problemi de budur; îmanı inşâ etmeden yaşamaya çalışıyoruz. İnşallah okuyarak hakikatleri buluruz. Ayrıca Bediüzzaman’ın neşriyat dünyasının merkezi olan Bâbıâli’de yâd edilmesi de çok anlamlıdır. Vesile olanlara teşekkür e diyoruz.”

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.