Said Nursi otobüsü durdurdu yolculara Kadir gecesini anlattı

Said Nursi otobüsü durdurdu yolculara Kadir gecesini anlattı

''Şoför efendiye söylerseniz acaba makineyi durdurur mu?" deyince şoför arabayı durdurdu

A+A-

RİSALEHABER

1943 yılı Ramazanı başında Ayet'ül Kübra adlı eserin basılması bahane edilerek Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ve talebeleri tutuklanarak Kastamonu'dan Denizli hapishanesine gönderilir. 

Üstad Bediüzzaman'ın Kastamonu'dan ayrılışı o yılın Kadir gecesine tevafuk eder. Yolculuk esnasında Üstad Hazretleriyle beraber yolculuk eden Ziya Dilek 'Bilinmeyen Taraflarıyla Said Nursi' adlı kitapta şöyle anlatıyor: 

BU GECE BÜYÜK İHTİMALLE KADİR GECESİ

''Şoför efendiye söylerseniz acaba makineyi durdurur mu? Dinde cebir yoktur. Arabadakilere bir nasihatim var'' deyince şoför arabayı durdurdu. Bediüzzaman Hazretleri hemen arabadakilere hitaben konuşmaya başladı: 

''Bu gece ağleb-i ihtimal (büyük ihtimalle) leyle-i Kadirdir. Diğer günlerde Kur'an okunursa harf başına olan sevap, ramazanda okunursa bin sevap ve leyle-i kadirde okunursa otuz bin sevap verilir. Size şimdi şu işi yaparsanız beş sarı lira var, bunu kazanmak ister misiniz?'' Yolcular, ''Evet isteriz'' diye cevap verince Bediüzzaman Hazretleri konuşmasına devamla:

Sonsuz ebedi bir hayat için dağarcığınıza azık hazırlamak istemez misiniz?

''Bu fani hayatta beş sarı lira kazanmak için bütün gücünüzü ve enerjinizi sarf ediyorsunuz. Sonsuz ebedi bir hayat için dağarcığınıza azık hazırlamak istemez misiniz?''

Yolcular ''Evet isteriz'' deyince, Bediüzzaman: ''Öyle ise her Müslüman üç ihlas, bir fatiha, bir ayet-el Kürsi okursa ebedi hayat için azık hazırlamış olur'' dedi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum