1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlığınız için gözlerinizi dinlendirin
Sağlığınız için gözlerinizi dinlendirin

Sağlığınız için gözlerinizi dinlendirin

Sağlığınız için gözlerinizi dinlendirin

A+A-
Göz sağlığının iyi bir şekilde takip edilebilmesi için düzenli aralıklarla göz kontrollerinin yapılması gerektiğini belirten Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, 9sağlık için gözlerin dinlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Dünya genelinde herkesin yakındığı sorunların başında göz rahatsızlıkları olduğuna dikkat çeken Nilgün Ulutaşdemir, çok kişinin ciddi göz rahatsızlıkları yaşadığını söyledi. Ulutaşdemir, insanların daha büyük sıkıntılar yaşamaması için göz sağlığına dikkat etmesinin ve bu konuda hassasiyet göstermesinin önemini vurguladı. Ulutaşdemir, "Gözde oluşabilecek rahatsızlıkların önceden teşhis edilmesi çok önemli. Bu nedenle sık aralıklarla kontroller yaptırmakta fayda var. Çünkü gözde oluşan rahatsızlıklar zamanında teşhis edilmediğinde ve gerekli tedavi uygulanmadığında göz kaybına kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir." dedi.
 
Gözlerde oluşan bir takım rahatsızlıkların vücudun diğer kısımlarında oluşan ya da oluşabilecek olan rahatsızlıkların habercisi olabileceğine değinen Ulutaşdemir, "Gözlerimiz, vücudumuz ile orantılı bir şekilde çalışır. Bu nedenle gözlerde oluşan sıkıntılar bazı rahatsızlıkların göstergesi olabilir. Bunların en önemlileri arasında yüksek tansiyonu gösterebiliriz." diye konuştu.
 
GÖZ SAĞLIĞI İÇİN BAŞKALARINA AİT HAVLULAR KULLANILMAMALIDIR
 
Göz sağlığı için doktor kontrolünün dışında bireylerin de hassas davranması gerektiğini aktaran Ulutaşdemir, şunları kaydetti: "İnsanlar göz sağlıklarını kaybetmemek için bir takım koruyucu önlem almalı. Bunların başında gözlerin daima temiz tutulması, başkalarına ait havlu, mendil gibi eşyaların kullanılmaması, yakın mesafeden çok fazla televizyon veya bilgisayar ekranına bakılmaması, kitap okurken gözlerin çok yorulmaması, gözün aşırı ışıktan korunması ve doğru gözlük kullanılması gibi pek çok unsura son derece dikkat edilmelidir."
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.