Robotik cihaz sayesinde daha erken yürüyebiliyorlar

Robotik cihaz sayesinde daha erken yürüyebiliyorlar

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderilen robotik cihaz sayesinde bacaklarını kullanamayanlar normal tedavi sürecinden 9 kat erken yürüyebiliyor.

A+A-

Sağlık Bakanlığınca Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderilen robotik cihaz sayesinde, çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle bacaklarını kullanamayanlar, normal tedavi sürecinden 9 kat erken yürüyebiliyor.

Sağlık Bakanlığınca gönderilen 1 milyon lira değerindeki robotik yürüme cihazıyla tedavi, bölgede Şanlıurfa'dan sonra Diyarbakır'da uygulanmaya başlandı. 

Parkinson ve nörolojik hastalıklar ile çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle bacaklarını kullanamayan hastalar, tedavi sayesinde durumlarına göre bir ayda yürüyebiliyor.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Murat Baloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 fizyoterapistle hastalara haftada 2 seans tedavi uygulandığını söyledi.

Robotik cihazdaki simülasyon ve 3 boyutlu görüntüleme sistemi sayesinde hastaların yürümek için daha kolay motive olduğuna dikkati çeken Baloğlu, şöyle konuştu:

"Travmaya maruz kalmış, bel kemiklerinde kırık sonucu felç geçirmiş hastalarımız var. Bunlar yürümeyi hayal bile edemiyor. İşin psikiyatrik yönü de var. Hasta bu cihaza girdiği zaman, beyinde bir yürüme merkezi oluşturmaya çalışıyoruz. Cihaz, hastanın yürümesine hem kaslarını geliştirerek hem de psikolojik ve fizyolojik anlamda destekte bulunuyor. Bundan bayağı fayda görecekler. Bu cihazı kullanmamızın en büyük amacı, felç, travma geçirmiş, bacaklarını kullanamayan, bununla ilgili sıkıntı yaşayan hastalarımızın, yürümesini, kaslarını güçlendirmesini sağlamaktır. Günlük yaşama uyumlarını sağlamak amacıyla kullanılan bir cihazdır."

Baloğlu, "Daha önceden bir fizyoterapist, günlerce hastayı alıyor, kaslarını güçlendiriyor, daha sıkıntılı ve uzun bir iş yapıyordu. Normalde 8-9 ayda katedeceğimiz mesafeyi, bu cihazla bir ayda katediyoruz" bilgisini verdi.

Hastaların artık İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere gitmek zorunda kalmadığını dile getiren Baloğlu, bölgenin farklı illerinden hasta beklediklerini, robotik yürüme cihazı sayesinde Diyarbakır'da sağlık turizminin de gelişeceğini belirtti.

Çocuklar çizgi filmle motive ediliyor

Fizyoterapist Muhammed Avcı ise tedavi sayesinde yürümeye başlayan hastaların mutlu olduğunu anlattı.

Yürüyemeyen çocukların cihaza kolay uyum sağladığını ifade eden Avcı, "Özellikle çocuk hastalarımız, monitör desteği ve avatar simülasyonu sayesinde çizgi film havasında zevkle yürümeye motive oluyor. Çocuk hastalar, simülasyonda kendini görüyor. Puanlar toplayarak oyun şeklinde bunu daha rahat yapıyor. Üç boyutlu olarak kendi yürüyormuş gibi, sağ ve sol ayaklarını ayarlıyor" dedi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum