1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Prematüre bebeklere umut olacak gen
Prematüre bebeklere umut olacak gen

Prematüre bebeklere umut olacak gen

Doç.Dr. Merih Çetinkaya erken doğan prematüre bebeklerle ilgili yaptığı gen araştırmasıyla ödüle layık görüldü.

A+A-
Avrupa’nın en büyük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi olan European Academy Of Paedıatrıc Socıetıes Eaps (EAPS) Kongresinde Türk doktor binlerce çalışma arasından birinci oldu.
Araştırmasıyla erken doğan premetüre bebeklerde yaşanan kronik akciğer rahatsızlığının sebebi olan bir geni keşfeden Çetinkaya, bu sayede gelecekte doğacak genetik olarak riskli bebeklerin tedavi edilebileceğini ifade ediyor.
 
17-21 Ekim 2014 tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrinde 5. si düzenlenen, Avrupa’nın en büyük kongresi olan EAPS’ta her yıl verilmekte olan Young Investıgator Award 2014 ödülü bu yıl ilk kez bir Türk hekime verildi. 
 
TÜRK DOKTOR AVRUPANIN EN İYİSİ SEÇİLDİ
 
Bu ödülün Türkiye’de tıp biliminin kat ettiği ilerleme, Yenidoğan Bilim Dalının Avrupa ve dünyadaki ilerlemesini gösterdiğini kaydeden Doç.Dr. Merih Çetinkaya, "Ülkemizde kaliteli ve nitelikli çalışmaların yapıldığını göstermesi açısından da önem taşımaktadır. Bu çalışmada zamanından erken doğan ileri derecede küçük prematüre bebeklerden bazılarında oksijen bağımlılığı ile seyreden kronik akciğer hastalığı gelişirken bazılarında gelişmemesi nedeni ile altta yatan genetik problemin varlığının etkisi araştırılmıştır. Bugüne kadar bununla ilgili bazı genler çalışılmış olsa da, biz daha önceden çalışılmamış bir genin etkisini araştırdık.
Bu çalışmada araştırdığımız faktörün bu bebeklerde kronik akciğer hastalığı ile ilişkili genetik etkisinin olduğunu saptadık. Sonuçta, gelecek yıllarda genetik etkiler belirlenerek riskli bebeklerin belirlenmesi ve bu bebeklere bu yönde erken önlem ve tedavi verilebilecektir. Çalışmamız bu nedenle son derece önemlidir.Bu ödül ile birlikte hastanemizin ve Yenidoğan Kliniğimizin adı tüm Avrupa’da duyulmuş olup, bu çalışmaların yurt dışından farklı merkezler ile devam ettirilmesi yönünde kongrede pek çok talep aldık. Aynı zamanda hastanemiz Yenidoğan Eğitim Kliniğine eğitim ve öğretim amacı ve ortak çalışmalarda bulunmak amacı ile pekçok merkezden hekim, hemşire, sağlık personeli ve tıp fakültesi öğrencisi gönderilmek istenmektedir" diye konuştu.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.