Peygamberimizn (asm) sünneti ve Dünya El Hijyeni Günü

Peygamberimizn (asm) sünneti ve Dünya El Hijyeni Günü

Peygamber efendimizin (asm) el yıkama sünnetinin önemi anlaşılıyor. “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü” kutlandı

Selman (r.a)'den şöyle rivayet olunmuştur; dedi ki: Ben Tevrat'ta, "Yemeğin bereketi, yemekten önce elleri ve ağzı yıkamaktır." (sözünü) okumuştum. Bunu Peygamber (asv)'e anlattım. Bunun üzerine (Hz. Peyamber): "Yemeğin bereketi yemekten önce elleri, yemekten sonra da elleri ve ağzı yıkamaktır." buyurdu. Süfyân (es-Sevrî), yemekten önce elleri yıkamayı mekruh görürdü. (Tirmizî, Et'ime 39; Ahmed b. Hanbel, I, 441.) 

‘Ellerimizi Yıkayalım Sağlığımızı Koruyalım’ sloganı ile farkındalığın artırılması yönünde düzenlenen “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü”, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplantı salonunda, enfeksiyon kontrol komitesi ile birlikte, el hijyeninin öneminin farkındalığını artıracak eğitim videosu Enfeksiyon Hemşiresi Melek Durukan tarafından sağlanırken, uygulamalar ile de etkinlik desteklendi.

Eller sık sık yıkanmalı

5 Mayıs Dünya El Hijyeni günü ile alakalı olarak açıklamalarda bulunan Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyolojik Uz. Dr. Abdurrahman Kaya şunları kaydetti: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından 5 Mayıs 2005 yılında “Dünya El Hijyeni Günü olarak kabul edilmiş ve ‘temiz bakım, güvenli bakımdır’ sloganı ile sağlık çalışanlarının el hijyeni konusunda bilgi ve farkındalıklarının artırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda; el yıkama, antiseptikle el yıkama, antiseptikle el ovalama veya cerrahi el antisepsisini ifade etmek için kullanılan genel bir kavramdır. Tüm dünyada sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar önemli bir halk sağlığı problemidir. Sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde en önemli kurallarda birisi el hijyenidir. Bu bağlamda günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller geliyor. Bu nedenle sadece hastanelerde değil günlük hayatta da insanların el hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca el yıkanmasındaki sıklık sağlığımız için önemlidir. Hastalıkların yayılmasından ve hastalığın oluşmasından bizleri her daim korur. Dokunulan her yüzeyde, hatta havada bile mikroplar bulunmaktadır. Bu bakımdan gözle görülmeyen bu mikroplara karşı daima eller yıkanmalıdır” dedi. İHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.