1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Papatya çayı alerjinin ilacı
Papatya çayı alerjinin ilacı

Papatya çayı alerjinin ilacı

Ciddi rahatsızlıklara yol açabilen alerjik durumlar bahar aylarında daha sık ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu probleme karşı iyi gelen ısırgan otu, maydanoz ve papatya çayını tavsiye ediyor

A+A-

Çoğu zaman polen, arı zehirlemesi, hayvan dışkısı, tozlar, kimyasal maddelerin neden olduğu alerjiler bahar aylarında daha sık kapımızı çalıyor. Bağışıklık sistemi antikor olarak adlandırılan maddeler üreterek istenmeyen enfeksiyon ve hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor diyen uzmanlar şöyle devam ediyor: "Alerjik reaksiyonlar hafiften şiddetliye kadar uzanabilir. Bazı ciddi durumlarda, alerji ''anafilaksi'' olarak bilinen yaşamı tehdit eden bir reaksiyonu tetikleyebilir." 

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ 
Alerjik durumlarda beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerektiğini aktaran uzmanlar, bu rahatsızlığa karşı tüketilecek gıdaları tavsiye ediyor... * Bal: İnsanlık tarihin bilinen en etkili antibiyotiği olarak gösterilir. Özellikle arı ve böcek sokmalarında yaygın olarak kullanılır, bal böcek sokmalarında alerjiyi azaltırken ağrıyı da giderir.
Balın diğer bir özelliği de yaraları çabuk iyileştirmesi ve enfeksiyon kapmasını önlemesidir. 

* Isırgan otu: Isırgan otu Türkiye'de özellikle Karadeniz Bölgesinde, Trabzon, Rize, Gümüşhane'de yöresel yemeklerde çok yaygın kullanıldığı gibi alerjik hastalıkların tedavisinde asırlardır alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır. 
* Papatya: Papatya bitkisi çok iyi bir antibiyotiktir. Vücut direncinin azaldığı zamanlarda ortaya çıkan alerjik reaksiyonları tedavi edici özelliğe sahiptir. Vücuttaki direnci artırarak sizi alerjiye karşı korur. 

* Maydanoz: İçerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamininin özelliği alerjiyi yok etmek ve vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktır. Maydanozu yemeklerde veya demledikten sonra içerek tüketebilirsiniz. 

*Soğan: Anti-histamin özellik taşıyan soğan alerjinin yarattığı kimyasal yapıyı bloke eder. 

* Soya fasulyesi: İçinde kalsiyum, fosfor ve demir ve ayrıca alerjik durumlar içit etkili olan vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurur. Bağışıklık sistemini gü  lendiren soya fasulyesi hastalıklara karşı korur. 

* Yulaf ezmesi: E vitamini, çinko, bakır ve demir içerir. Potasyum, magnezyum ve B vitamini açısından zengindir. Karbonhidrat içerdiği için enerji sağlar. Vücudu güçlendirdiği için alerjik reaksiyonlara karşı etkilidir. 

* Sinameki bitkisi: Alerji ile birlikte meydana gelen kaşıntıyı ve nezle gibi durumları giderir. Sinameki çayı haftada bir kereden fazla içilmemelidir. Fazlası bağırsaklarda problemlere neden olabilir.

SAMAN NEZLESİ BELİRTİLERİ
 Hapşırma 
 Burun, gözler ve damak kaşıntısı 
 Akıntı, burun tıkanıklığı 
 Sulu, kırmızı veya şişmiş gözler (konjunktivit)

GIDA ALERJİLERİ BELİRTİLERİ
 Ağızda karıncalanma 
 Dudaklar, dil, yüz ya da boğaz şişmesi 
 Kurdeşen 
 Anafilaksi

BÖCEK ISIRMASI ALERJİLERİ BELİRTİLERİ
 Acı yerinde şişlik (ödem) 
 Kaşıntı veya vücudun her yerinde kurdeşen 
 Öksürük, göğüs sıkışması, hırıltılı ya da nefes darlığı 
 Anafilaksi

BUNLARA DİKKAT!
 Gıdalar ve böcek sokması sonucu meydana gelen alerjiler bazı tehlikeli reaksiyonlara neden olabilir. Bazı durumlarda yaşamı tehdit eden potansiyele sahiptirler. Bu durumda acil yardım istemek gerekir. Belirtileri: 
 Bilinç kaybı 
 Kan basıncında bir düşüş 
 Şiddetli Nefes darlığı 
 Deri döküntüsü 
 Baş dönmesi 
 Hızlı veya zayıf nabız 
 Bulantı ve kusma

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.