Otobüs üzerinde Allah yazısını görünce telefonlara sarıldılar

Otobüs üzerinde Allah yazısını görünce telefonlara sarıldılar

İngiltere'nin Manchester şehrinde yaşanan olay

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- İngiltere'nin Manchester şehrinde Müslüman yardım kuruluşları tarafından belediye otobüslerine verilen reklamlar İslam düşmanlarını rahatsız etti. Otobüslerin 100 kadarına verilen reklamlarda; “Allah sevgisi için şimdi bir hayat kurtarın” yazıyor. Reklamlar, Ramazan Ayı kapsamında verildi. Fakat bu güzel kampanya bile İslam düşmanlarını rahatsız etti.

İslami hayır kurumlarının liderliğini yapan İslamic Relief adlı hayır kurumu, bu reklamın Müslüman veya gayri Müslim hayırseverlere destek olma çağrısı olduğunu yineledi. 

Fakat Twitter'da örgütlenen İslam düşmanları, otobüslerin üzerinde Allah yazmasından rahatsızlık duyduğunu belirtti. Arapça bir kelime olan Allah isminin seçilmesinin Arap ırkçılığı olduğu tezini ortaya atan İslam düşmanları, reklamların kabul edilemez olduğunu söyledi.

İslam düşmanları ayrıca kampanyalar ile insanları reklama karşı kışkırtmayı başardı. Pek çok kişi Manchester Belediyesine bizzat veya online olarak başvurarak reklamların kaldırılmasını talep etti.

Baskı bu kadar yoğunlaşınca İslamic Relief bir açıklama daha yapmak zorunda kaldı. Hayır kurumundaki iletişim sorumlusu Judith Escribano, “İslamic Relief, hem İngiltere'de hem de 40'ın üzerinde gelişmekte olan ülkede, dünyanın en fakir insanlarına yardım eden bir kalkınma ajansıdır” dedi.

Ayrıca Escribano, kampanyanın, bu ayın sonunda başlayan Ramazan ayına dikkat çekmek için başlatıldığını söyledi. Ramazan'ı “oruç tutma, dua etme ve yansıtma” zamanı olarak tanımlayan Escribano, Müslümanların hayırsever bağışlar yapmalarının da zamanının geldiğini söyledi ve reklamların buna yönelik olduğunu söyledi.

Escribano'nun okuduğu ve İslamic Relief tarafından hazırlanan metin şöyle bitiyor: “Herkese karşı suç işlemek istemiyoruz - kampanyanız, Müslümanların bu yılki cömert zamanında, hayırseverliklerini ve Noel'de ortaya çıkan Hıristiyan yardım kuruluşlarının reklamını yaptığı gibi, insanların hayırsever doğasına ve iyi niyetine hitap ediyor. İnsanların Allah sevgisi için bir hayat kurmasını istiyoruz." 

Manchester Evening News'in haberine göre, Pek çok Müslüman, İslam düşmanlarına cevaben, Allah kelimesinin bir ırkçılık olmadığını, Dünyanın her yerindeki Müslümanların yaratıcılarının Allah olduğuna inandığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum