1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Orta Asya'da İslamiyet'e olan ilgide müthiş artış
Orta Asya'da İslamiyet'e olan ilgide müthiş artış

Orta Asya'da İslamiyet'e olan ilgide müthiş artış

Yeni yayınlanan 52 sayfalık rapor, Orta Asya'da bulunan 5 büyük ülkenin 4'ünde Müslüman olma oranlarındaki artışa dikkat çekiyor.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Friedrich Ebert Vakfı'nın finansmanı ile Orta Asya Politika Grubu, Orta Asya'daki beş ülkenin dördünde -Türkmenistan dahil değil- bölgedeki Müslümanlığın büyümesini gösteren ve bölgedeki ciddi büyümeyi ayrıntılarıyla anlatan 52 sayfalık bir rapor yayınladı. 

Rapora göre 4 Orta Asya ülkesinde Müslüman sayısı, devletlerin Müslümanları denetleyen ve yöneten kurumlarının sayısı ve nihai olarak cami sayısında müthiş bir artış göze çarpıyor. Bu nedenle raporu yazanlar 'patlayıcı büyüme' tabirini kullanıyorlar.

Rapora göre Türkmenistan hariç Orta Asya'da 4 ülkede Müslüman sayısı her yıl yüzbinlerce kişi artarak büyüyor. Bu 4 ülke ise Kırgizistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan.

Artışın en temel göstergesi ise cami sayısı. Verilere göre; geçen sene Kazakistan'da 2516 cami ibadete açıktı. Üstelik bu sayı 1991'de 68 gibi küçük bir rakamdı.

Kırgızistan'da 20 yıl önce 2000 olan cami sayısı,  2669'a, Tacikistan'da 3930'a ve Özbekistan'da 2065'e yükselmiş durumda.

Artışın bir diğer tarafı ise din adamları ve imamlarda. Bu iki önemli guruptaki artış ise rapora şöyle yansıdı. Tacikistan'da her 2210 kişi için bir tane imam var;  Özbekistan'daki her 7824 Müslüman çin bir imam; Kırgızistan'da her 4915 Müslüman için bir tane ve Kazakistan'da her 2407 kişi için bir tane. Rapora göre bu rakamlar 20 yıl önce yüzbinlerce Müslüman için 1 imam olarak gerçekleşmişti.

Ayrıca giderek artan sayıda dini eğitim kurumu bulunmaktadır. Kırgızistan'da. Bir İslam üniversitesi, dokuz İslam enstitüsü ve işleyen medrese olmak üzere 112 kayıtlı İslami okul var. Kazakistan'da toplam 13 okul var; Özbekistan'da 11; ancak Tacikistan'da  ise maalesef bu konuda önemli bir tıkanıklık var.

Euıasiawiew'in haberine göre bu durumun bir kaç farklı sebebi bulunuyor. İlk sebebi ise ülkelerdeki Sovyet etkisinin giderek kaybolması olarak değerlendirildi. Ayrıca bu devletlerin artık politikalarını buna göre düzenlemesi, Dünyadaki terör sorunundan nispeten uzak olmaları ve Ortadoğudaki Müslümanların faaliyetleri de göze çarpan sebepler arasında.

Yine de bu ülkelerde halen Sovyet dönemi din ilkeleri görülebiliyor. Ülkelerdeki bazı kurumlar yer yer Müslüman kurumlar ve kişiler üzerinde baskı uygulayabiliyor. Fakat Orta Asya'da Müslümanlık her geçen gün sıçrama gerçekleştiriyor.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum