1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Omurilik felcinde kalıcı tedavi umudu
Omurilik felcinde kalıcı tedavi umudu

Omurilik felcinde kalıcı tedavi umudu

Wings For Life Omurilik Araştırmaları Vakfı ve Christopher & Dana Reeve Vakfı'nın işbirliğinde gerçekleştirilecek "Büyük Fikir" çalışması kapsamında bu yıl önemli klinik araştırmalara başlanacak

A+A-

Omurilik felcinin kalıcı tedavisine yönelik araştırmalar için kurulan Wings For Life Vakfı ile Christopher & Dana Reeve Vakfı'nın işbirliğinde bu yıl tedavi konusunda önemli klinik araştırmalara başlanacak.

Wings For Life Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, dünyada 3 milyon kişi, omurilik sakatlanmasına bağlı felç ve benzer durumlar nedeniyle engelli bir yaşam sürmek zorunda kalırken, Türkiye'de 150 bin üzerinde omurilik felçlisi olduğu tahmin ediliyor.

Wings For Life Vakfı, omurilik felciyle ilgili araştırmalara kaynak sağlamak için aldığı bağışların tamamının araştırma projelerinde kullanılmasını sağlıyor. Projelerden biri olan Wings for Life World Run, dünyanın dört bir yanında omurilik araştırmalarını desteklemek üzere ilk kez geçen yıl koşuldu. Binlerce atletin aynı anda 34 ülkede koşmaya başladığı yarışta toplam 3,2 milyon avro yardım toplandı.

Omurilik felci araştırmalarını destekleyen vakıflara destek için hayata geçirilen yardım koşusunda katılımdan sponsorluk ücretlerine kadar elde edilen tüm gelir, omurilik araştırmalarına aktarılıyor. Wings For Life World Run, 3 Mayıs'ta ikinci kez koşulacak. Koşuya katılanlar 6 kıtada ve 35'ten fazla lokasyonda Türkiye saatiyle 14.00'te Wings For Life World Run'a başlayacak. Koşunun Türkiye ayağı ise Alanya'da yapılacak.

Wings For Life Omurilik Araştırmaları Vakfı ve Christopher & Dana Reeve Vakfı, omurilik yaralanması için tedavi bulmak üzere güçlerini birleştirdi. İki vakfın, bu alanda araştırmalar yapan Dr. Susan Harkema'nın çalışmasını genişletmek üzere yaptığı işbirliğiyle bu yıl ortalarından klinik araştırmalara başlanacak.

"Büyük Fikir" adı verilen çalışma, omurilik yaralanması yaşayan 36 kişide, otonom kontrolün önemli ölçüde geri sağlanması amacıyla epidural stimülasyon kullanma tezi test edilecek. Sekiz hastadan oluşan özel bir grup için, geçen yıl yapılan ilk Wings for Life World Run'dan sağlanan gelirin önemli bir kısmı aktarılacak.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.