Öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Bu sabah yaşanan metrobüs kazası ile gündeme gelen öfke kontrol sorunlarını değerlendiren İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım, öfke kontrolünün nasıl sağlanacağı konusunda tavsiyelerde..

A+A-

Özellikle son zamanlarda çok fazla şiddet olayı ile karşılaşıldığını ifade eden Yıldırım, ‘’Bu şiddetin kökenine baktığınız zaman aslında bunun bir saldırganlık olduğunu ve temelinde öfke duygusu var olduğunu görebiliriz. Öfke duygusu da tıpkı mutluluk, kıskançlık gibi insanda olması gereken bir duygu. Ama önemli olan bunu nasıl yaşadığımız ve kontrol ettiğimiz’’ dedi.

Kişilerin doğdukları andan itibaren bütün bu duygulara sahip olduklarını belirten Yıldırım, ‘’Bu duyguları nasıl yaşayacağımızı biraz da aile içindeki yaşantımızdan öğreniyoruz. Model alma durumu söz konusu’’ diyerek konuşmasını sürdürdü. 

‘’KİŞİ ÖFKE ANINDA KENDİSİYLE BAŞ BAŞA KALMALI’’
Kişilerin bazı durumlarda çok sinirli ve öfkeli olabildiğini dile getiren Yıldırım, ‘’Ama bu noktada eğer etkili iletişim yolunu kullanmazsak istemediğimiz ifadelerde bulunabiliyoruz. Böyle durumlarda kişinin biraz kendine vakit ayırması, ortamdan uzaklaşma şansı varsa bir süre oradan uzaklaşması faydalı olabilir. Karşı tarafın da gerçekten kendisini bu kadar sinirlendirecek bir şey yapıp yapmadığını düşünmesi gerekir’’ diye konuştu. 

‘’ETKİLİ BİR İLETİŞİM DİLİ KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİ’’ 
Yıldırım sözlerini şu şekilde noktaladı: 
‘’İletişim dilini etkili kullanabilme becerisini geliştirmek, kendi düşüncelerini tanımlayabilmek, karşı tarafa da kendini ifade edebilmek için vakit ayırmak ve öfkelenilen durumlarda kişinin kendine biraz vakit ayırması öfke kontrolünü önlemeye yardımcı olabilir. Bu şekilde davranıldığı durumlarda bu kontrol dışı şiddet olayları engellenebilir diye düşünüyorum. ‘’

 

İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.