1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Obezite yaşam kalitesini azaltıyor
Obezite yaşam kalitesini azaltıyor

Obezite yaşam kalitesini azaltıyor

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr.Faik Özşahin, tüm dünyada hızla artan obezitenin insanların yaşam kalitesini azaltan çok faktörlü kronik bir hastalık olduğunu belirtti.

A+A-

Rize Halk Sağlığı Müdürü Faik Özşahin, 'Dünya Obezite Günü' dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

    Özşahin, “Tüm dünyada fazla kiloluluğun ve obezitenin sıklığı giderek artmakta olup obezite sıklığı 1980’den beri iki katından daha fazla artmıştır. Obezite 21.yüzyılın küresel boyutta en önemli halk sağlığı sorunudur. Dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde obezite her geçen gün artış göstermektedir." dedi.

    Yanlış beslenme alışkanlıkları ve yetersiz fiziksel aktivite bir araya geldiğinde şişmanlık görülme sıklığının arttığını belirten Özşahin, şöyle devam etti: "Obezite ile mücadelede Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş, çeşitli programlar geliştirerek öncülük etmektedirler. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından yürütülen 'Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın amacı ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, çocuklarımızı ve gençlerimizi etkileyen bu hastalıkla etkin şekilde mücadele etmektir."

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.