Obezite ile mücadele için kışın az ve kaliteli uyuyun

Obezite ile mücadele için kışın az ve kaliteli uyuyun

Diyetisyen Hatice Yeni Cık, obezite ile mücadele için diyet yerine her yaş için daha az ve kaliteli uyuma ile egzersizi önerdi.

A+A-

Samsun'da özel bir sağlık kuruluşunda çalışan diyetisyen Hatice Yeni Cık, obezite ile mücadelede kesinlikle çok sıkı bir diyet önermediklerinin altını çizdi. Cık, şunları söyledi: “Onu yemeyelim bunu yemeyelim yapmayın. Düzenli yemekten korkmayın. Çok sıkı bir diyet metabolizmayı daha da yavaşlatıyor. Çok sınırlı çok kısa sürede çok hızlı kilo verdirten programları kesinlikle önermiyoruz. Yanlış kullanılan diyetlerde ruh sağlığı ve beden sağlığına da zarar veriyoruz.”

Diyetisyen Cık, özellikle güneş ışığının vücuda ne kadar az temas ederse metabolizmanın o kadar az çalıştığını söyledi. Güneş ışığında salgılanan mutluluk hormonu serotonin metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığını kaydeden diyetisyen Cık, “Onun için yazın bireyler kilo verir ama kışın kilo alır. Çünkü yazın günler uzundur, güneş ışığı daha çok alınır. Bir de kışa göre metabolizma yazın daha hızlı çalışır. Kışın vücut aldığı yağları ısı olarak kullanabilmek için depolamayı tercih ediyor. Bunlar yüzünden kışın biraz daha egzersizi artırmak, su içmeyi artırmak, düzenli beslenmeye devam etmek ve en önemlisi uyku süresini kısa tutmayı öneriyoruz. Obezite ile mücadelede kışın daha az uyuyun daha çok egzersiz yapın. Düzenli yemek yemeğe devam edin. En önemlisi kaliteli bir uykuyu öğrenin.” diye konuştu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.