Obezite beraberinde pek çok hastalığı getiriyor

Obezite beraberinde pek çok hastalığı getiriyor

Eğer şişmansanız, şişmanlıkla ile ilgili sağlık sorunu yaşama olasılığınızın er veya geç kaçınılmaz olduğunu belirten uzmanlar, şişmanlığa neden olan risk faktörlerini ve yol açtığı hastalıkları anlattı.

A+A-

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir, şişmanlık probleminin risk faktörlerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Yetişir, “Şişmanlık çok sayıda etken ve kolaylaştırıcı faktörün birleşimi sonucunda oluşan karmaşık bir durumdur” dedi.

Hareket azlığı şişmanlatıyor

Genetik, aile yaşam şekli, günlük hareket azlığının şişmanlık probleminin risk faktörleri arasında olduğunu belirten Yetişir, “Kalori açısında zengin, meyve ve sebze acısından fakir hızlı tüketilebilen besinler. Kullanılmak zorunda olunan bazı ilaçlar; bazı antidepresanlar, şeker ilaçları, kortizonlar ve tansiyon ilaçları, sosyal ve ekonomik şartların kötülüğü, yaş arttıkça şişmanlık oranı artmaktadır" diye konuştu.

Şişmanlığa karşı savaşın

Doç. Dr. Yetişir, "Hamilelik, sigara içmek, yetersiz ve düzensiz uyku; bu risk faktörlerinden birine veya birkaçına sahip olmanız illa şişman olacağınız anlamına gelmez. Sağlıklı bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı ve yaşam şekli değişimi ile şişmanlığa karşı bireysel savaşabilirsiniz. Eğer bu savaşta başarısız olursanız biz doktorlara başvurabilirsiniz. Şişmanlık ile mücadele çok ciddi bir konudur” şeklinde konuştu.

Şişmanlık başka sağlık sorunlarına yol açıyor

“Eğer şişmansanız, şişmanlıkla ile ilgili sağlık sorunu yaşama olasılığınız er veya geç kaçınılmaz” diyen Doç. Dr. Fahri Yetişir şunları söyledi:

“Bu sağlık sorunlarına örnek; yüksek tirigliserid düzeyi, tip 2 şeker hastalığı, yüksek tansiyon, metabolik sendrom: kan şekeri yüksekliği yüksek tansiyon tirigliserid yüksekliği HDL kolesterol düşüklüğü, kalp hastalıkları, felç geçirme, rahim, cervix, endometrium, yumurtalık, meme, kalın barsak, rektum, karaciğer ve prostat kanseri gibi birçok kanserin görülme olasılığını artırmaktadır. Nefes ile ilgili sorunlar; uyku apne (uykuda nefesin kesilmesi), safra kesesi sorunları, jinekolojik sorunlar mesela kısırlık ve adet düzensizliği, erektil fonksiyon bozukluğu (impotans), karaciğer yağlanması, osteoartritis, eklemlerde dejenerasyon.”

İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.