Normal doğuma ödül verildi

Normal doğuma ödül verildi

Sağlık Bakanlığı, sezaryen yöntemini azaltmak için çalışmalar yapıyor. Bunun üzerine de İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü normal doğuma destek veren hastane ve hekimleri ödüllendirdi.

Her iki doğumdan birinde sezaryen yönteminin tercih edildiği hastaneler mevcut. Sağlık Bakanlığı sezaryen doğumu ülke genelinde yüzde 15'e kadar düşürmeyi hedefliyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Sezaryen doğum yöntemini seçen annelerin sayısı maalesef ülkemizde biraz fazla. Annelere normal doğum yönteminin sezaryene göre daha yararlı olduğunu bir türlü aşılayamadık. Bunun üzerine çalışıyoruz, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için normal doğum kesinlikle daha faydalı.'' dedi.

Sezaryen yöntemini tercih edenlerde ölümlerin normale göre daha çok olduğuna değinen İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner de,

“Ülkenin gelişmişlik düzeyine bakmak için yapılacak ilk şey anne-bebek ölümlerine bakmaktır. Geçen sene ki ölüm oranına baktığımızda birçoğu sezaryenle doğan bebeklerdedir.” diye konuştu.

Yasemin.com

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.