1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Müslüman yönetmen, ırkçılardan intikamını bu film ile aldı
Müslüman yönetmen, ırkçılardan intikamını bu film ile aldı

Müslüman yönetmen, ırkçılardan intikamını bu film ile aldı

Kardeşi ırkçıların saldırısına uğradı, kendisi Müslüman olduğu için tehditler aldı, ailesi ırkçılar tarafından korkutuldu. Fakat Müslüman yönetmen gereken cevabı bir film ile verdi.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Müslüman yönetmen Deeyah Khan, İngiltere'de yaşayan bir Müslüman kadın. Müslüman kimliği nedeniyle hayatı ırkçılar tarafından cehennem edilmiş. Henüz küçük yaşlarda ailesi tehdit edilmiş olan Khan'ın kardeşi de ırkçılar tarafından saldırıya uğramış. Kendisi de geçtiğimiz aylarda 'İngiltere sadece beyazlara ait değildir' sözleri nedeniyle tehdit mektupları alıyor.

Bu hikayesi nedeniyle belirli korku duvarlarını aşan yönetmen, Neo-Nazi'lerden intikam almak için ve onların ırkçı olmasına neden olan sebepleri irdelemek için yeni bir film çekmiş. İsmi 'Düşman ile tanışmak.'

Filmin hikayesi de son derece ilginç. Film için tüm korku duvarlarını aşan Khan, filmin yapım sürecinde ırkçıların arasına girip onlara "Ben bir Müslümanım, şimdi söyleyin, düşman mıyım?" diye sormuş.

Khan, filmde Donald Trump'ın başa gelmesi ve ardından yükselen Neo-Nazi akımlarını işliyor. Khan'ın film ile ilgili açıklaması şu şekilde;

"Bu filmi yaparken "defalarca" korktum. Bazı insanlarla zaman geçirdim. Normal hayatımda asla sevemeyeceğim. Rahat olmaya başladığım zaman bile, çevredeki insanlar çok hoşnut olmayabilirdi."

"Filmi yapma sebebim onların ne kadar korkunç olduğu, ne kadar kötü oldukları değil. Bunu hepimiz biliyoruz. İdeolojileri ile ilgilenmiyorum. Ben insanların aslında onların ne kadar kandırılmış, ne kadar yanıltılmış ve insanlıktan çıkarılmış olduğunu anlamasını istiyorum. Ayrıca onları o şekle getiren şey nedir? Neden bu korkunç fikirleri taşıyorlar? bunu irdelemek istedim."

The Guardian'ın haberine göre televizyon için çekilen film ilk olarak İngiltere'de bir ulusal kanalda 11 Aralık 2017'de gösterilecek. Pek çok kişi filmin gösterimi için heyecanlı. Film ardından ABD televizyonlarında da yer alacak.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum