Müslüman olmayan kadınlar Ramazan boyunca başörtüsü takıyor

Müslüman olmayan kadınlar Ramazan boyunca başörtüsü takıyor

Dünya Başörtüsü Günü organizasyonu tarafından yapılan kampanya büyük ses getiriyor.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- The World Hijab Day (Dünya başörtüsü günü) adlı organizasyon tarafından Ramazan ayının başından beri devam eden kampanyada, Müslüman olmayan kadınlar 30 gün boyunca başörtüsü takıyor, bazı günler oruç tutuyor.

Organizasyon Kurucusu Nazna Han, Aljazeera'ya verdiği demeçte, bu kampanyanın dünyada başörtüsü nedeniyle ayrımcılığa ve şiddete maruz kalan kadınların sorunlarına dikkat çekmek amaçlı yapıldığını söyledi.

Katılımcılar arasında 11 yaşında bir Hristiyan olan Grace adlı kız var. Grace 30 gün boyunca gönüllü olarak başörtüsü takmış ve çevresine Müslüman kadınların yaşadığı sorunları anlatmış. Grace, Doha'daki okuluna başörtüsü ile gitmiş ve arkadaşlarına da bilinç kazandırmaya çalışmış. Üstelik Grace, başörtüsünün ruhunu iyi hissettirdiğini ve İslamiyet ile ilgili araştırma yapmaya başladığını da belirtiyor.

Dünya Başörtüsü Günü Organizasyonu, etkinlik kapsamında bir de bağış sayfası oluşturarak, dünyadaki ihtiyaç sahibi Müslüman kadınlar için bağış toplamaya başlamış. Pek çok kişi şimdiden maddi yardımda bulunmuş durumda.

Grace gibi dünyanın farklı yerlerinden farklı din ve etnik kökenden kadınlar başörtüsü giyerek kampanyaya destek veriyor ve Müslüman kadınların sorunlarına dikkat çekiyorlar. Organizasyon ise İslamofobi ile daha büyük mücadeleler için güç ve destek buluyor.

indy100'ün haberine göre organizasyona bir destek de İngiltere'de ayrımcılık ile mücadele eden örgüt Tell MAMA'dan geldi. Özellikle İngiltere'de Müslüman kadınların yüzde 56'sının şiddet mağduru olduğuna dikkat çeken örgüt, bu durum değişmedikçe kendilerine rahat yüzü görünmediğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum