1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Müslüman eğitimci ile buluştular İslam'a bakışları değişti
Müslüman eğitimci ile buluştular İslam'a bakışları değişti

Müslüman eğitimci ile buluştular İslam'a bakışları değişti

İngiltere'de toplumdaki kutuplaşma ve artan Müslüman nüfusuna karşı ilk ses eğitim camiasından çıktı.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- İngiltere'nin Dalton in Furness kentinde eğitim veren Dowdales Okulu geçtiğimiz haftalarda başlayan anlamlı bir etkinliğe imza attı. Ülkedeki Müslümanlar ile halk arasındaki ön yargı kaynaklı gerilim ve artan Müslüman düşmanlığına karşı harekete geçen Dowdales Okulu yöneticileri, okullarına çevre Müslüman okullarından birinde eğitim veren ve ismi duyulmuş bir eğitimci olan İmran Kotwal'ı davet etti.

Haftalar önce okula gelen Kotwal, Dowdales öğrencileri ile üstün eğitim yeteneklerini paylaştı. Okulda bir atölye düzenleyen Kotwal, öğrenci grupları ile toplandı. Ayrıca okulun eğitim kadrosuna yönelik birikimlerini aktardığı eğitimler veren Kotwal, son olarak bir seminer düzenledi.

Kotwal'ın eğitimleri ve semineri İslam üzerine yoğunlaştı. Dowdales öğrencilerine ve eğitimcilerine yönelik çalışmalarında İslam üzerine yanlış anlamaları anlatan Kotwal, ayrıca Müslümanlara yönelik nefreti körüklemeye yönelik yapılan kurgu haberlere de dikkat çekti. Kotwal, ön yargıların nasıl Müslümanlar üzerine yönlendirildiğini ve hem terörizm ile, hem de İslamofobi ile nasıl mücadele edileceğini anlattı.

Dowdales Okulu'ndaki dini çalışmalar ve vatandaşlık için akademik ekip lideri Vicky Bunter çalışmalar ile ilgili, "Öğrenciler ve öğretmenler Kotwal'a istediklerini sordular. Ayrıca seminerlerden sonra bir öğle yemeği ile buluşmalar gerçekleşti. Eğitimler gerçekten çok faydalı oldu" ifadelerini kullandı.

Kotwal ise, "Dowdales'te tüm öğrencilerden çok etkilendim. İslamofobinin zor konuları ve aşırılaşmayı tartışırken, yüksek derecede olgunluk ve duyarlılık sergilediler. Öğrenciler her zaman çok saygılıydı ve davranışları güzeldi" ifadelerini kullandı.

nwemail'in haberine göre, Ziyaretten sonra pek çok personel oturumları ne kadar çok sevdikleri ve İslam hakkında yanlış bilgilendirmeye karşı daha bilgili ve daha iyi donanımlı hissettiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum