Milyonlarca Yemenli geceleri aç uyumak zorunda kalıyor

Milyonlarca Yemenli geceleri aç uyumak zorunda kalıyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Yemen'deki iç savaş nedeniyle milyonlarca insanın gıda sıkıntısı çektiğine dikkat çekti.

Risale Haber-Haber Merkezi

Yemen'de 4 yıldır devam eden iç savaş ve ardından başlayan koalisyon saldırıları Yemen'deki durumu her geçen gün kötüye götürüyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin Ortadoğu sorumlusu Sara el-Zevkari, Yemen'de her gün milyonlarca insanın yatağa aç bir şekilde girdiğini söyledi.

Yemen'in 27 milyon nüfusu olduğunu söyleyen Zevkari, bu nüfustan 22 milyon kadarının insani yardıma muhtaç bir şekilde yaşadığının altını çizdi.

FELAKETTEN FAZLASI

Yemen'de son yılların en büyük insani krizinin yaşadığına vurgu yapan Zevkari, Yemen'deki insani durum için; 'Felaketten fazlası' diyerek durumun vehametine vurgu yaptı.

Çatışmalar nedeniyle gıda ve yakıt fiyatlarının halkın ulaşamayacağı seviyeye geldiğini söyleyen Zevkari, ayrıca temiz suya erişmek ve hareket etmek gibi temel durumlarda da sıkıntılar yaşadığını söyledi. 

Yemen'de şu an gıda ve ilaç gibi temel maddelere ulaşım her geçen gün imkansız hale geliyor. Bu acıların sona ermesi için ise güçlü siyasi çabalara ihtiyaç duyuluyor.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum