1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mardin'de Selman-ı Farisi konferansı
Mardin'de Selman-ı Farisi konferansı

Mardin'de Selman-ı Farisi konferansı

82 il 82 sahabî programlarının sekizincisi Mardin'de gerçekleştirildi

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Siyer Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği 82 il 82 sahabî programlarının sekizincisi Mardin'de gerçekleştirildi.

Projenin amaçlarını anlatan tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hoca davet edildi. Konuşmasına Mardin'in nasıl İslam orduları tarafından fethedildiğini anlatarak başlayan Yıldırım, salondaki herkesin ilgiyle dinlediği fetih sürecini ve Peygamberimiz'in Taif dönüşü kendisine iman eden Nusaybinli cinlerden dolayı, bu topraklara yaptığı duayı söyledi.

Yıldırım, "İbn Ebî Dünya'nın bize naklettiğine göre, Taif dönüşü kendisine iman eden Cinlerin nereli olduklarını soran Efendimiz, onların Nasibin/Nusaybinli olduklarını öğrenince: 'Allah'ım! Onların rüzgârlarını bol, yağmurlarını sürekli, topraklarını bereketli eyle!' diye dua etmiştir. Bu topraklarda eksilmeyen bereketin kaynağı bu duadır" dedi.

Neden Mardin'de sahabeden Selman-ı Farisi'nin anlatıldığına değinen Yıldırım, onun hakikat arayışındaki, duraklarından birinin Nusaybin olduğuna dikkat çekti.
Çok farklı yönleri ile Selman-ı Farisi'yi anlatan Muhammed Emin Yıldırım Hoca, onun İslam tarihinde bilinen ismi dışında beş ayrı isminin ne daha olduğunu söyledi. Bu isimlerin, Selman ibnü'l-İslam, Selman-ı Muhammedi, Selmanü'l-Hayr, Selmanü'l-Hâkim ve Selman-ı Pâk olduklarını belirttikten sonra, neden bu isimlerle anıldığını örneklerle anlattı.

Sözlerinin sonunda ise Selman-ı Farisi'nin bu beş isminin üzerinden beş mesaj alınması gerektiğini söyledi. Yıldırım 5 mesajı şöyle sıraladı:
1-Kavmini, kabileni, makamını, mevkiini, şanını, şöhretini, servetini, aileni, dininin önüne geçirme ki, Selman ibnü'l-İslam olasın; onun gibi İslam'ın evladı olabilesin.
2- Her şeyden ama her şeyden daha fazla Peygamberini sev ki, Ali'nin ve Fatıma'nın evladı olmasan bile, Selman-ı Muhammedi olasın; onun gibi Ehl-i Beyt'in manevi mensubu olabilesin.
3- Attığın her adımı el-Hayr olan Allah adına at ki, Selmanü'l-Hayr gibi hayrın yolcusu olasın; hayır yolunda ölebilesin.
4- Müminin yitiği olan hikmeti, elde etme adına gayret ver ki, Selmanü'l-Hâkim gibi ilmi elde edebilesin, ilimle dolabilesin.
5- Elde ettiğin güzelliklerin kıymetini çok iyi bil ki, pak olarak başladığın yolu, Selman-ı Pâk gibi, tertemiz bitirebilesin.

Halkın büyük bir memnuniyet ve heyecan ile izlediği program dualarla son buldu. Siyer Araştırmaları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Projenin 9. programı 12 Nisan 2012'de Karaman'da, 10. programı 13 Nisan 2012'de Konya'da olacak.