Kutlu Doğum tarihi değişecekse İstanbul'un fethini de Ocak'ta kutlayalım

Kutlu Doğum tarihi değişecekse İstanbul'un fethini de Ocak'ta kutlayalım

Ahmet Taşgetiren, Kutlu Doğum'un Hicri takvime göre değiştirilebileceğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a cevap verdi

Risale Haber-Haber Merkezi

Kutlu Doğum Haftası'nın tarihi ile ilgili başlayan tartışma devam ediyor. Kutlu Doğum'un Hicri takvime göre değiştirilebileceğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a cevap veren Ahmet Taşgetiren, İstanbul'un fethinin de kameri takvime göre 29 Mayıs'ta değil Ocak ayında kutlanması gerektiğini söyledi.

Taşgetiren, Star'daki köşesinde şöyle yazdı: 
"Bilenlere sordum: 12 Rebiülevvel 571 güneş takviminde neye tekabül ediyor, diye. 15-25 Nisan arasında bir tarihe, denildi. Diyanet de sabit tarihi galiba böyle bir hesaplamayla tespit etmişti. Numan Bey “Yeniden 12 Rebiülevvel'e döneceğiz” demiş. İyi. Bu arada bir teklifim olsun: Mesela 29 Mayıs 1453'ün ya da ne bileyim 18 Mart 1915'in yıl dönümlerini de kameri takvime göre kutlayalım. İstanbul'un Fethi'ni Mayıs'ta değil, Ocak'ta kutlasak ne olur ki? Yaşasın kameri takvim!"

Yahu her işimiz bitti de, Kutlu Doğum'u tartışmaya mı sıra geldi?

Daha önceki yazısında Kutlu Doğum haftasını FETÖ ilişkilendirerek karşı çıkanları eleştiren Ahmet Taşgetiren, "Yahu her işimiz bitti de, Kutlu Doğum'u tartışmaya mı sıra geldi? Diyanet'le bir hesaplaşmanız var da, FETÖ'yü malzeme olarak mı kullanıyorsunuz? Her ne öfke ise o, sizi, insanların Peygamberimize ulaşma yolunu kesmeye mi yöneltiyor? Yazık!" sorularını yöneltmişti.

Kurtulmuş ne demişti?

Takvim tartışmalarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Önümüzdeki günlerde Diyanet İşleri teşkilatı bir ilmi toplantı yaparak, öyle arzuluyoruz ki Hicri Takvim'e Kutlu Doğum Haftası’nı sabitleyecektir" demişti.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.