Küresel ısınma bilim adamlarını imana getirdi

Küresel ısınma bilim adamlarını imana getirdi

Küresel İklim Değişikliği veya Küresel Isınma, 40 yıla yakın bir süredir Dünyayı tehdit ediyor. 21. Yüzyıl başından itibaren iyice büyüyen bir sorun olan Küresel Isınma önemli bir konferansta masaya yatırıldı.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Dünyaca ünlü iklim bilimcisi Veerabhadran Ramanathan ve filozof ve ilahiyatçı Rev. John Cobb Jr, Planet Earth adını verdikleri konferansta bir araya geldi. İki bilim adamı, düzenlenen konferansta dünyayı tehdit eden iklim değişikliği sorunu karşısında inancın ve dinlerin rolünü tartıştı.

Ramanathan, binlerce katılımcının olduğu konferanstaki sözlerine; "Büyük bir tehdit içindeyiz ve çok azımız bunun farkındayız" diyerek başladı. 

Tüm dini liderlere çağrı

Ramanathan konuşmasında dünyadaki tüm dini liderlerin ve ruhani önderlerin halihazırdaki en büyük sorun olan İklim Değişikliği ve Küresel Isınma karşısında büyük bir role sahip olduğunu söyledi. Ramanathan'a göre Küresel Isınma sorununu çözmenin bir yolu da dini liderlerin bilinçlenip, bu bilinci takipçilerine aktarması.

Felsefe ve teoloji üzerine 50'den fazla kitap yazmış olan Cobb, inanç ve bilim arasındaki tarihsel ayrılığın artık sonlanıp, dünyayı tehdit eden küresel ısınma soruna karşı birlikte çalışması gerektiğini savunuyor.

İki bilim insanı, dini temsilciler ile bilimin kavgasının küresel ısınma özelinde sona ermesi gerektiğini savunuyor. Dünya kaynaklarının sınırlı olması ve gezegenin uzun zamandır yaşadığı sorunlar nedeniyle dini önderlerin, dinlere inanan insanlara bilinç kazandırması bunun ilk aşamasını temsil ediyor.

Bilim insanları da yaratıcısı olan bir evrende yaşadığımızı kabul etti

Clairemont Üniversitesi'nden emekli bir profesör olan Catherine Banbury de konferansın katılımcıları arasındaydı. Banbury konferans sonrasında yaptığı değerlendirmede şunlara değindi;

"Bilim her fırsatta dini batıl bir inanç kabul ediyordu. Fakat artık görüyoruz ki bilim insanları da yaratıcısı olan bir evrende yaşadığımızı ve her bir parçasının ilahi bir kaynağa dayandığını kabul ediyor. Bu nedenle Bilim İnsanları dünyayı ilgilendiren problemlerde din adamlarından yardım talep ediyor."

San Diego Union Tribute'ün haberine göre, ABD Orman Servisi adına konferansa katılan Ben White, iki uzmanın konuşmalarından ve değerlendirmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konferans ile ilgili değerlendirmelerde bulunan White;

" Küresel ısınma konusunda bilim ve dinin ortak çalışma çağrısını görmek son derece memnun edici" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum