1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kulak ağrısını hafife almayın
Kulak ağrısını hafife almayın

Kulak ağrısını hafife almayın

Bebeklikten yetişkinliğe kulak ağrısı ciddi sonuçlar doğurabilen ve hafife alınmaması gereken bir ağrıdır.

A+A-
Aniden başlayabilen ve şiddetli seyredebilen kulak ağrıları enfeksiyonlardan kaynaklanabileceği gibi alerjik nedenlerle, uçak seyahatleri ya da dalış sırasında veya kulak temizlenirken ortaya çıkabilir.
Kulak ağrısı nedenlerini bilmenin önlem almada büyük önem taşıdığını söyleyen Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, evde kulak ağrısı tedavisi için neler yapılabileceğini anlattı.
 
Çocuklarda kulak enfeksiyonu daha yaygın
 
Kulak ağrısının en sık görülen nedeni enfeksiyonlardır.  Orta kulak enfeksiyonları,  kulak zarının hemen arkasındaki orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östaki borusunun tıkanması sonucu orta çıkar. Sigara dumanı, sinüzit, soğuk algınlığı, kalıtım ve alerji gibi faktörler tıkanıklığa yol açabilen sebeplerdir. Çocuklarda orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere oranla daha yaygındır. Çünkü çocukların kulaklarındaki östaki borusu daha kısa ve yataydır. Bebeklik döneminde yanlış emzirme ve besleme de sık kulak enfeksiyonuna neden olabilir. Bunu önlemek için bebek emzirilirken veya beslenirken başının yukarıda olmasına dikkat edilmelidir. Dış kulak enfeksiyonunda kulak kepçesine önden veya alttan yapılan basıda genellikle şiddetli ağrı olur ve çoğunlukla bu kirli suda yüzmenin bir sonucudur. Kulakta oluşmamasına rağmen sinüs, diş ve boğaz enfeksiyonları da kulak ağrısına yol açan diğer enfeksiyonlar arasındadır.
 
Alerjiler de kulak ağrısı nedeni
 
Saman nezlesi, toz, polen ve hayvan alerjileri de kulak ağrısına yol açabilir. Bu tip alerjilerde burunda tıkanıklık ve akıntı olur. Bir ucu genize açılan östaki borusunun tıkanması sonucu ağrı, kulakta dolgunluk ve basınç hissi görülebilir. Dış kulaktaki, alerjik egzamalar kulak cildinde çatlaklara ve kolay dış kulak yolu enfeksiyonuna yakalanmaya neden olabilir.
 
Basınç farklılığı ağrıya yol açıyor
 
Uçak seyahatlerinde veya dalış esnasında aniden ortaya çıkan şiddetli kulak ağrıları görülebilir. Bu durum ani basınç farklılığı sonucu kulak zarına uygulanan basınçtan ortaya çıkar. Sebebi; kulağın, orta kulak ile dış kulak arasındaki basınç farkını dengeleyememesidir. Bu basınç farkı kulak ağrısına hatta kulak zarının zedelenmesine bile neden olabilir.
 
Kulak kirini kendiniz temizlemeyin
 
Kulak ağrısının sebebi kulağa sokulan yabancı cisimler de olabilir. Kulağı temizlemek için kullandığımız kulak çöpleri kullanılmamalı sadece dışa gelmiş olan kirler temizlenmelidir. Ayrıca, kulağa alınan güçlü bir darbe ya da silah sesi gibi yüksek bir ses de kulak zarına zarar verebilir. Kulak zarı genellikle 2 ay içerisinde kendi kendini iyileştirir. Sert kulak kirleri kulak zarına veya dış kulak yoluna bası yaparak kulak ağrısına neden olabilir. Kulak kirlerini kendiniz temizlemeye kalkmayın, kiri daha ileri iterek kulak zarına zarar verebilirsiniz. Doktorunuz bunu mikroskop veya ışık altında basit bir işlemle temizleyecektir.
 
Kulak ağrısını dindirmek için öneriler
 
Kulak ağrısının gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için öncelikle mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Ağrının kaynağına bağlı olarak tedavi yöntemi de değişiklik gösterecektir. Bu arada ağrıyı dindirmek için evde alabileceğiniz birkaç önlem iyileşme sürecinde sizi rahatlatabilir:
• Ağır aktivitelerden kaçının ve bol bol dinlenin.
 
• Sigara ve sigara dumanından uzak durun.
• Kulağınızı rüzgardan korumak için dışarı çıkarken ve klima yanında kulaklarınızı şapka veya şal ile örtün.
• Kulağınıza kulak temizleme çubuğu da dahil olmak üzere hiçbir şey sokmayın.
• Yüzme, duş veya banyo sırasında kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin.
• Bir doktor önermediği sürece kendi kendinize kulak damlası kullanmayın.
• Odanızı havalandırarak içeride temiz hava olmasına özen gösterin.
• Tıbbi bir engeliniz yoksa bol sıvı tüketin. Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.