Korkutucu rapor: Müslümanlar İslam düşmanlığını benimsedi

Korkutucu rapor: Müslümanlar İslam düşmanlığını benimsedi

Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü'nün yeni yayınladığı bir rapora göre, İslamofobi öyle bir noktaya geldi ki...

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü'nün yeni yayınladığı bir rapora göre, ABD başta olmak üzere batıda Müslümanlara karşı İslamofobik yaklaşım ve İslam düşmanlığı öyle bir artış gösterdi ki, artık Müslümanlar bile kendi aralarında şüpheli ve sorunlu yaklaşımlar geliştirmeye başladı.

Araştırmada Müslümanların “diğer insanlara göre olumsuz davranışlara daha yatkın” olan kişileri yine büyük çoğunlukla Müslümanlar olarak gördüklerini ortaya çıkardı. Bir diğer Müslümana şüpheli gözle bakan Müslümanların oranı yüzde 30'a kadar yükseldi.

Enstitü'nün Müslüman Başkanı Dalia Mogahed, sonuçların son derece üzücü olduğunu söylüyor ve ekliyor;

"Bu çalışmada aldığımız en önemli ve şaşırtıcı bulgulardan biri, Müslümanların kendi toplulukları hakkında olumsuz ayrımcılıkları içselleştirdikleri derecedir. Bu, medyanın ve politik retoriğin gücünü, gün içinde Müslümanların belirli bir şekilde bir anlatımı çizdiğini, Müslümanların bile bu oyuna geldiğini ispatlıyor."

2016'da Yaqeen İslami Araştırma Enstitüsü'nün yürüttüğü benzer bir araştırma da aynı sonucu veriyor. 'Müslüman gençlerin kimlik krizi' başlıklı Rapor, Sosyal politika ve anlayış enstitüsü'nün bulgularını doğrulamakta ve İslamofobik söylemlerin Müslüman gençlerin dini kimliği ve algıları üzerindeki etkilerini belgeliyor. Araştırmaya katılan 3 çocuktan 1'inin kendilerinin Müslüman olduklarını söylemek istemedikleri ve diğer 1 çocuğun da kendisini 'Müslüman ama Amerikalı' olarak tanımladığını ortaya kondu.

Huffington Post'un haberine göre, iki Enstitü de ortaya çıkan bu sonucun medya eliyle yapılan manüpilasyonların neticesi olduğunu söylüyor. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump ile birlikte başlayan algı operasyonları da sonuç vermiş durumda. ABD'deki pek çok Müslüman kuruluş bu soruna bir çözüm aramaya başladı bile.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum