Kızamık vakalarındaki artış dikkat çekiyor

Kızamık vakalarındaki artış dikkat çekiyor

Kızamık vakaları 2016 yılında 9 iken 2018 yılında bu sayının 716'ya yükselmesi dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2018 yılı Sağlık İstatistikleri Yıllığına göre, 2016 yılında 9, 2017 yılında 69 olan kızamık vakaları 2018 yılında 716'ya yükseldi.

Zaman zaman sağlık çalışanlarının da tartıştığı konulardan biri olan aşı birçok hastalığın önüne geçerken bazen de yaptığı bilinmekte. Aşı karşıtlığı nedeniyle kızamıkla ilgili rakamlar önceki yıllara göre arttığı görülüyor.

2018 Sağlık İstatistikleri Yıllığı'nda son dönemde konuşulan kızamık aşısıyla ilgili rakamlar dikkat çekiyor.

Bakanlığın yayınladığı verilere göre, bu vakaların 412'sinin yerli, 304'ünün de yabancı olduğu açıklandı. Bakanlık, aşılama hızının geçen yıla oranla arttığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütünden kızamık raporu

Dünya Sağlık Örgütü de geçtiğimiz aylarda kızamık vakalarıyla ilgili bir rapor paylaşmıştı. Raporda, Avrupa'da yılın ilk altı ayında 90 bin kızamık vakasının görüldüğünü belitti. Örgütün yayımladığı yeni verilere göre, Avrupa bölgesindeki yılın ilk yarsısında yaklaşık 90 bin kızamık vakası görüldü, 37 kişi hayatını kaybetti. Bu bölgedeki 53 ülkenin 48'inde kızamık vakaları rapor edildi. 2018'de toplam 84 bin 462 vaka görülmüştü. Geçen yılın ilk yarısındaki vaka sayısı 44 bin 175 olarak açıklanmıştı. 2016'da sadece 5 bin 273 vaka vardı.

Türkiye'de kızamık durumu

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda Türkiye'ye ait 2018 ve 2019 verileri yer almıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada Türkiye'deki kızamık vakası sayısının, Avrupa'ya oranla yüzde 1'in altında olduğunu açıklamıştı.

Bakan Koca, "Avrupa bölgesinde bir önceki yıla göre 15 kat, 2017'ye göre de üç kat artıştan bahsediyoruz. Buna rağmen ülkemizde bu oranda bir artış söz konusu olmadı. Türkiye'deki vaka sayısı, Avrupa'ya oranla yüzde 1'in altında olan bir artıştan bahsediyoruz" demişti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.