‘Kesmece Karpuz’ Kalp Dostu Çıktı

‘Kesmece Karpuz’ Kalp Dostu Çıktı

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuzun kalp krizi riskini azalttığını biliyor muydunuz?

A+A-

Yaz aylarında buz gibi bir karpuz gibisi yoktur. Hem serinletici hem de sağlıklı olması nedeniyle uzmanların da sıklıkta tüketilmesini tavsiye ettiği karpuzun insan sağlığına bilinmeyen faydaları da bulunuyor. En sulu meyvelerden de biri olan karpuzun bilinmeyen faydaları hakkında bilgi veren Diyetisyen Gökhan Elbay, şunları söyledi:

Kalp sağlığı için en güzel meyve

“Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte karpuz, sofralarda yerini almaya başladı. Karpuzun yüzde 95’i sudan oluşmaktadır. Yüksek su içeriğiyle karpuz böbreklerin çalışmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bulundurduğu potasyum ile de böbreklerin daha iyi çalışmasını sağladığı için; vücuttan sodyumun böbrekler tarafından atılmasını hızlandırır. Fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan basıncı dengelenir, kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azalır.”

Diyetlerin vazgeçilmezi

“Karpuz, birçok vitamin, mineral ve besin öğelerini yapısında bulunduruyor. İçerdiği laykopen maddesiyle karpuz, vücudu kanserlere karşı iyi koruduğu bilinen birçok vitaminden (A ve E vitamini) 2 ila 10 kat daha fazla koruyabilmektedir. Bulundurduğu potasyum ile kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olurken laykopenle beraber bireyi kalp krizi riskine karşı korur. Karpuz, yüksek lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini düzenlenmesi, yüksek su içeriğiyle kişide tokluk hissi sağlaması ve düşük enerji içermesi ile diyet yapanlarında favori meyvesidir.”

Fazla tüketirseniz zayıflamak yerine kilo alırsınız

Ancak, karpuzun sınırsızca tüketilmesi kişinin toplam enerji alımını arttırarak kilo almasına sebep olabilir. Özellikle yaz aylarında sıkça uygulanan akşam yemeği menüsü olarak peynir, karpuz, ekmek üçlüsünün kullanılması normal bir öğünün gerektirdiği protein ve vitamin değerlerini karşılayamayacağı için sık sık tekrar edilmemelidir.”

İHA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.