Kanserin tek ilacı erken teşhis

Kanserin tek ilacı erken teşhis

Kanserin ölümlere neden olan ikinci hastalık grubu olduğunu ifade eden Bursa Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını söyledi.

A+A-

Kanser Haftası kapsamında Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde konuşan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek kanserin ölümlere neden olan ikinci hastalık grubu olduğunu söyledi. Kanserlerin önemli bir bölümünün önlenebilir olduğuna dikkat çeken Özbek, risk faktörlerini azaltmak amacıyla düzenlenen etkinliklerin büyük önem taşıdığını dile getirdi. Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını hatırlatan Özbek, "Kanser sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erişkinlerde her yıl 100 bin nüfus için 150 ile 300 kişi kansere yakalanmaktadır. Ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığı tahmin edilmektedir. 2006 yılında Türkiye’de kanser tedavisine 2.8 milyar euro harcanmış olup, aynı hızla artarsa ve önlem almazsak 2020 yılında bu sayının 4 misline çıkacağı tahmin edilmektedir. Kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser olan meme kanseri ve yine erken teşhisle yakalama imkanı olan rahim ağzı kanseri taramaları KETEM tarafından yapılmaktadır. KETEM’in amacı, insanları kanser konusunda bilinçlendirerek kanseri daha oluşmadan önlemek ve oluşan kanserleri erken yani tedavi edilebilir aşamadayken yakalayabilmektir. Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan KETEM’de rahim ağzı kanseri için 30 ve 65 yaş arasındaki kadınlara 5 yılda bir, meme kanseri için 40 ve 69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir, kalın bağırsak kanseri için 50 ve 69 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir tarama yapılmaktadır" dedi.

Vali Yardımcısı Ergun Güngör ise, halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, kansere neden olan sigara, obezite, hareketsiz yaşam, merdiven altı üretimler gibi konularına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Star

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.