Kanser hastalarına Kainat eczanesinden hurma, incir tavsiyesi

Kanser hastalarına Kainat eczanesinden hurma, incir tavsiyesi

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam

A+A-

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, kanser hastalarına beyaz işlenmiş şeker yerine dondurma, pekmez, hurma ve incir önerdi.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) tarafından, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bir otelde, "Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi" düzenlendi. Dernek ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam düzenlenen basın toplantısında, radyoterapinin kanser tedavisinin önemli silahlarından biri olduğunu belirterek, kanser tanısı alan olguların yüze 65-70'ine hastalıklarının bir döneminde radyoterapi uygulandığını söyledi.

2008-2014 yılları arasında AB’ye üye 28 ülkede Bilgisayarlı Tetik çekim oranı artışının yüzde 3.5 Türkiye’de yüzde 106 olduğunu açıklayan Sağlam, kanser hastalarında doğru beslemenin önemine işaret ederek, “Tedaviyi iyi yönetebilmek için hastaya bütüncül olarak yaklaşmak lazım. Yan etkili mücadele de en önemli unsurlardan bir tanesi de beslenme. Hastaya ne kadar iyi bakabilir ve doğru besleyebilirsek etkinlikte iyi sonuç elde edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZENGİN VE YOKSUL HASTALIKLARI GRUPLARI VAR”

Gelir gurubuna göre sık görülen ve nadir görülen hastalıkların olduğunu kaydeden Dernek Başkanı Esra Kaytan Sağlam, “Prostat kanseri, iyi beslenen, yüksek protein alan, salam sosis ürünler yiyen obez grubun hastalığı. Akciğer kanserleri daha zayıf ve gelir düzeyi düşük grupların hastalığı gibi oluyor. Yemek borusu ve mide tümörlerinin yurdumuzda en çok görüldüğü bölgeler ise Van Doğubeyazıt, Bitlis, Erzurum ve biraz daha gelir düzeyi düşük ve beslenme alışkanlıkları farklı gurupta. Yani zengin ve yoksul hastalıkları gurupları var” dedi.

“SIFIR ŞEKER İŞİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR”

Yemek tümörü konusunda da bilgi veren Sağlam, “Yemek borusu tümörü olan hasta zayıf yutamıyor hiçbir şey boğazından geçemiyor. Hastalarımın yüzde 90’ı "kanser oldum ama şekeri bıraktım" diye geliyor. Bu konu sigaranın dahi önüne geçmiş dorumda. Sıfır şeker yiyip beslenemeyen, yutamayan zayıf hastaları bizim beslememiz daha da zor. Burada tümör gurubuna göre hareket etmemiz çok önemli. Beyaz işlenmiş şeker yerine dondurma öneriyorum, hem besleyici bir ürün, hem de protein vermiş oluyoruz. Pekmez kullanılabilir, hurma, incir tüketilebilir. Azaltmak önemli. Sıfır şeker bizim işimizi biraz zorlaştırıyor” diye konuştu.

Sağlam, zerdeçal ve kanser ilişkisine yönelik olarak da "Zerdeçal kullanarak hiçbir hastalıkta, hastalıklı bölgenin lokal kontrolünü artıran bir çalışma yok, sağ kalımı uzatan bir çalışma yok ancak yan etkileri azaltmakta etkili olabileceğine yönelik bir çalışma var." aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.