Kampanyalar işe yaradı, bağımlılar sigarayı bırakıyor

Kampanyalar işe yaradı, bağımlılar sigarayı bırakıyor

Türkiye'de sigaraya karşı yürütülen kampanyalar işe yaradı. Sigara üzerine yapıştırılan uyarı mesajları, kapalı alan yasakları ve kamu spotları gibi önemli kampanyalar ile bağımlıların yüzde 30'u sigarayı terk etti.

Sigara kullanımı, kanser başta olmak üzere, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları gibi ölüme kadar götüren sağlık sorunlarına neden oluyor.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tütünle mücadelede kararlı. Alınan kararlar sigara bıraktırmada etkili oluyor. Bunlardan biri de sigara paketlerinin üzerinde yer alan uyarıcı resimler.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, sigara paketleri üzerindeki uyarıcı resimler nedeniyle kullanıcıların yüzde 60'ı sigarayı bırakmak istiyor. Kullanıcıların yüzde 30'u ise sigarayı çoktan bırakmış durumda. 

Önümüzdeki süreçte ise sigara paketleri tek tip ve tek renk olacak. Bakanlık tarafından alınan kararla bir süre sonra devreye girecek olan tek tip paket uygulamasının sigara bırakma oranlarını yükseltmesi öngörülüyor.

Düz paket uygulaması ile tütün ürünlerinin çekiciliğinin azaltılması, tütün paketlerinin reklam ve promosyon aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.