Kalp sağlığınız için kırmızı et tüketin

Kalp sağlığınız için kırmızı et tüketin

Uzmanlar kalp sağlığınızı korumanız için merak ettiklerinizi anlatıyor.

A+A-

Kırmızı et kolesterolü artırır mı? Dana eti mi, kuzu eti mi yenmeli? Et yememek unutkanlığa neden olur mu? Kalp sağlığı için kırmızı et yemek gerekiyor mu? Kırmızı et yiyor musunuz?

Hangisini ve etin hangi kısmını?

Son günlerde herkeste organik besin tüketme telaşı var. Bu bir pazarlama taktiği olabilir mi? Gerçekten böyle bir ayrım varsa bunu nasıl ayırt edebiliriz? Hastalarınıza ne sıklıkta/ne kadar kırmızı et tüketmelerini öneriyorsunuz?

Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Mete Alp

Sağlıklısı vejetaryenlik

Kırmızı eti haftada iki günden fazla tüketmiyorum. Kümes hayvanlarının sağlıksız koşullarda üretildiğini düşünüyorum. Bence vejetaryen ağırlıklı beslenmek daha sağlıklı.

Organik kavramının pazarlama taktiği olduğunu düşünüyorum. Devlet kontrolünde, gıda ve tarım mühendislerinin kontrolünde yetiştirilen organik tarım ürünlerinin; insan sağlığı için etten daha faydalı olduğuna inanıyorum. Ancak insanların sağlıklı beslenmek için yöneldikleri organik besinlerin, gerçek niteliği belli olmayan bazı ürünlerle sabote edildiğini düşünüyorum.

Özellikle kalp hastalarının haftada en fazla iki gün 150- 200 gram arası kırmızı et tüketmeleri hem yaşam kalitelerini, hem de sağlıklarını olumlu şekilde etkiler. İnsanlar için vazgeçilmez bir protein kaynağı olan kırmızı etin yanlış tekniklerle (aşırı yüksek ateşte pişirilmiş ve yüzeyleri yanık etler, özel bazı maddelerle rafine edildiği iddia edilen etler gibi) pişirilmesi kanserojen etkiye neden olabilir. Ayrıca kırmızı etin içinde bulunan demir ve bazı mineraller; kötü kolesterol içerdikleri için aşırı tüketimi sağlığa zarar verebilir.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan

GDO'suz besin yok

Dana etini tercih ediyorum. Dana pirzolasını ve kuzu şişi severim. Koyun eti, tüm et ürünleri arasında en sağlıklısıdır. GDO'suz ürün olmadığına inanıyorum. Organikten ziyade doğal beslenmemiz gerekiyor. Organik adı altında satılan ürünler çok pahalı. İnsanlar bu ürünleri satın alamayınca mutsuz oluyorlar. Tavuk eti iyi bir alternatif olabilir. Etlerimizi iyi bir kasaptan veya güvendiğimiz bir marketten satın almalıyız.

Bir çocuğun altı aya kadar anne sütüyle beslendiğini ve sonrasında tamamlayıcı besinler tükettiğini düşünürsek, haftada dört gün kırmızı et yemesini öneriyorum. Kemiklerin sağlamlığı, kalp sağlığı, kan üretimi ve beyin gelişimi için kırmızı et kesinlikle çok önemlidir. Günde yaklaşık 35-50 gram kırmızı et tüketilmelidir. Sebze ve et daima birlikte pişirilmelidir. Çocuklar 2 yaşından sonra günde 100-120 gram et tüketebilir. Bu da günde iki kez kıymalı yemek yiyebilmesi anlamına gelir.

Diyetisyen Taylan Kümeli

Kansızlık ve alzheımer'a karşı dana eti tüketebilirsiniz

Kırmızı et yiyorum. Dana eti ve kuzu eti özellikle tercih ettiklerim arasında. İnsan bedeni tek bir elementten oluşmaz. Dolayısıyla bu yapılanmanın içinde et-obur bir canlı olarak kımızı etten uzak durmak hem doğamıza aykırıdır, hem de demir eksikliği, kansızlık ve Alzheimer'a yakalanma riskimizi artırır.

Organik etlerin en önemli özelliği; organik sertifikalı bitkilerden elde edilen ekstreler ve yağlardan üretilmiş olmasıdır. Dolayısıyla organik ürün alırken dikkat edilmesi gereken şey; ürünün markasından önce sertifikasının olmasıdır. Organik bir yaşam sürmek istiyorsanız; 'organik tuzağı'na düşmemek için yapabileceğiniz pek çok şeyin başında, seçtiğiniz ürünlerin içeriklerine ve özellikle de sahip oldukları sertifikalara dikkat etmek geliyor. Herhangi bir sektörde kullanacağınız ürünün tam anlamıyla organik olabilmesi için, yetiştiği topraktan paketlenme aşamasına kadar her adımın organik yönetmeliklerine uygun hazırlanması gerekiyor.
Ben, danışanlarıma haftada iki gün 100 gram kırmızı et yemelerini öneriyorum. Bunun dışında haftada iki-üç kez kıymalı (100 gram) sebze yemeği yemelerini söylüyorum.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.