1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kalbiniz kışa hazır mı?
Kalbiniz kışa hazır mı?

Kalbiniz kışa hazır mı?

Soğuk havalarda damarlar daraldığı için kandaki pıhtılaşmanın arttığı bunun sonucunda da kanlanmanın azalması nedeniyle kalp krizleri ve ani ölümlerin yaşandığı belirtildi.

A+A-
Bu durumdan özellikle koroner kalp hastalarının etkilendiğini belirten uzmanlar, kış girmeden yapılacak efor testi ile hastaların durumlarını gözden geçirmesi uyarısında bulundu.
 
Kış aylarında yaşanabilecek kalp rahatsızlıkları ile ilgili Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, bilgiler verdi.
 
Kalp krizlerinin en çok kış aylarında görüldüğüne dikkati çeken, Avcı, "Kalp hastalığı olanların, şeker hastalarının ve ileri yaştaki kimselerin, kış mevsiminin soğuk havasından zarar görmemek için şimdiden önlem almaları gerekli." dedi.
 
Kalbimizi kışa nasıl hazırlarız?
 
Prof. Dr. Avcı, "Önceden koroner kalp hastalığı olup, gerekli tedaviyi görmüş ve kullandıkları ilaçlarla bir yakınması olmayan hastaların, şeker hastalarının ve ileri yaşta olup kalp hastalığı olmadığı düşünülen kimselerin, her hangi bir yakınmaları olmasa bile, 'kalpte sessiz kanlanma azlığı' olabileceğini, bu durumun kalp krizi riski oluşturabileceğini belirtti. Kalpte sessiz kanlanma azlığı olan kişilerin kışa girmeden önce mutlaka yeni bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekli." diye konuştu.
 
Prof. Dr. Avcı, "Soğuk havalar damarları daralttığı için, koroner kalp hastaları bu daralmalardan ciddi derecede etkileniyor. Kanın pıhtılaşma özelliği artıyor, kalbin kanlanması azalıyor. Kalpte sessiz kanlanma azlığı olduğunda kalp krizi artıyor ve ani ölümler olabiliyor. Yapılacak efor testi veya ilaçlı efor testi (miyokardperfüzyon sintigrafisi) ile kalpte, gizli kansızlık ve zorlanmanın olup olmadığının araştırılması, var ise gerekli tedavinin yapılması gerekir. Böylece kış mevsiminin olumsuz koşullarına karşı önlem alınmış olur." ifadelerini kullandı.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.