Işık Koşaner: TSK’da cami var ama laik ülkede öyle yok!

Işık Koşaner: TSK’da cami var ama laik ülkede öyle yok!

Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner de Darbe Komisyonunda konuştu. Ve eski paşalar konuştukça tablo ortaya çıkıyor...

A+A-

İbrahim Mert’in haberi:

RİSALEHABER-15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'i dinledi. Komisyonda TSK’nın dine ve başörtüye bakışı da tartışma konusu oldu.

Koşaner’in özellikle TSK’da namaz kılmanın serbest olduğuna dair sözleri milletvekilleri tarafından eleştirildi. Tartışmalar tutanaklara böyle yansıdı:

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI SEBAHATTİN IŞIK KOŞANER – Şuradan çıkıp bakarsanız Harp Okulunun bahçesinde bizim camimiz var efendim, bizim camimiz var. Herkes, Harp Okulu talebesi dahi, varsa zamanı gider, rahatça namazını kılar gelir. Bakın, burada çoğunluk erkek, herhâlde herkes askerlik yapmıştır. Lütfen söyleyin, siz askerken orucunuza, bilmem nenize karışan oldu mu? Sizin iftarınız, sahurunuz zamanında hazırlanmadı mı? Bu imkânlar size asker tarafından sağlanmadı mı? Belki bir tane münferit olay söylerseniz tamam ama bizim konuya yaklaşımımız böyledir. Bizim kimsenin diniyle, ibadetiyle, şununla bununla alakamız, böyle suçlayıcı ilgimiz olmaz. Belki münferit bir iki olay gözden kaçmış olabilir, ona bir şey diyemem ama bilgimiz dâhilinde böyle bir şey olmaz. Bakınız, geçen gün bir yerde şöyle bir şey söylendi, çok ağırımıza gitti: “Şehit cenazesinde şehidin ailesinin başı örtülü diye şehit cenazesine alınmadı.” dediler. Yani camide asker yani silah çekip oraya insanları sokmuyor mu? Öyle bir şey mi oldu yani? Bunu dahi söylediler.

REŞAT PETEK (BAŞKAN –Burdur) Bunlar yaşandı.

AYTUN ÇIRAY (İzmir) – Türk Silahlı Kuvvetlerini dinsiz ilan etmeye çalışıyorsunuz.

BAŞKAN – Kim? Efendim, o tahliller size ait.

AYTUN ÇIRAY (İzmir) – Yani bu olabilir mi? Onu ima ederek oraya getirmeye çalışıyorsunuz, dindarlara karşı, Müslümanlara karşı Türk Silahlı Kuvvetlerini…

ZEKERİYA BİRKAN (Bursa) – Olmadı mı?

AYTUN ÇIRAY (İzmir) – Olamaz.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Ben yaşadım.

RAVZA KAVAKCI KAN (İstanbul) – Bu ülkede “Başörtülüler ve köpekler giremez.” levhası asıldı.

BAŞKAN – Arkadaşlar, lütfen… Sayın Çıray, bu tedirginliğiniz niye ya?

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) – Ya, çok önemli bir şey diyeceğim. Ravza Hanım diyor ki, bakın bu çok önemli: “Buraya başörtülüler ile köpekler giremez.” diyen kimse şerefsiz, ahlaksız, namussuzdur.

AYTUN ÇIRAY (İzmir) – Biz de söylüyoruz onu.

SELÇUK ÖZDAĞ (Manisa) – 28 Şubat postmodern darbesinde, Türkiye’de namaz kılanların veya oruç tutanların, hanımları başörtülü olanların da aynı şekilde, çok ciddi şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde taciz edildiğini ve bunların tahrik edildiklerini, tezyif edildiklerini de biliyoruz. Şimdi, dediniz ki: “Bizim burada camimiz var.” Bu camide Türk Silahlı Kuvvetlerinin mutlaka ki mensupları namaz kılıyorlardır ama cuma namazı kılıyorlar mı, onu bilmiyorum. Diyeceğim şudur ki: Elbette ki Türk Silahlı Kuvvetleri milletinin diniyle barışmalıdır, milletin diniyle dövüşmemelidir ama bunlar oldu.

İSMAİL AYDIN (Bursa) - Özellikle 28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubunun da basına yansıyan, o dönemde özellikle dindarlarla, Müslümanlarla ilgili, maalesef, ordunun sanki bir problemi varmış gibi yaratıldı. Burada da ordunun kendi kurumsal kimliğiyle neden müdahale edilmedi? Az önce ifade ettiniz, dediniz ki: “Kışlalarda camilerimiz var, kime ne müdahale ediliyor?” Ben Balıkesir’de kısa dönem askerlik yaptım, altı ay. Evet, kışlanın tam göbeğinde bir camimiz vardı ama bir cuma o camiye gidemedim, bu tarz olaylar da var.

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI SEBAHATTİN IŞIK KOŞANER - Pardon, affedersiniz, gitmenizi engelleyen mi oldu?

İSMAİL AYDIN (Bursa) - Evet.

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI SEBAHATTİN IŞIK KOŞANER - Nasıl oldu?

İSMAİL AYDIN (Bursa) - Cuma saati eğitim saatime denk geldiği için komutan müsaade etmiyordu.

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI SEBAHATTİN IŞIK KOŞANER - Eğitim saatine denk geliyorsa ne yapacaksınız?

İSMAİL AYDIN (Bursa) - Ama takdir edersiniz ki bu bir ibadet özgürlüğü.

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI SEBAHATTİN IŞIK KOŞANER - Öyle yok, laik ülkede öyle yok. Neyse ben ona girmeyeyim, ona girmeyeyim ben.

İSMAİL AYDIN (Bursa) - Sürekli aynı saate denk geliyor. O zaman o caminin hiçbir önemi yok.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum